fbpx

NKF nr 303 – VI 2012

Z cyklu: Śladem nowohuckich nazw – SUCHE STAWY

Suche Stawy kojarzą się Krakowianom przede wszystkim ze Stadionem Hutnika, który powstał w 1950r. Jednak nazwa ma znacznie głębsze uzasadnienie i sięga znacznie wcześniejszych czasów. Gdy powstał klasztor w Mogile, powstały też stawy rybne. Braciom nie wolno było spożywać mięsa zwierząt, więc potrzebowali ryb. Jeszcze w pierwszej połowie XXw. stawy były napełnione wodą, potem wodę spuszczono i powstały suche stawy. O ciekawostkach związanych z historią tego miejsca opowiadają: Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz o. Wincenty Zakrzewski z Opactwa Cystersów w Mogile.

Z cyklu: Twarze nowohuckiego sportu – MIROSŁAW WALIGÓRA

Mirosław Waligóra to były piłkarz Hutnika Kraków, srebrny medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992r. Do kamery opowiada o swoich początkach na szkolnym boisku, grze w Hutniku Kraków i swoich osiągnięciach. Jego grę i umiejętności techniczne analizują byli trenerzy Władysław Łach i Piotr Kocąb oraz kolega z boiska – Krzysztof Bukalski. Materiał uzupełniają fragmenty meczy Hutnika.

PIKSELE AGATY DĘBICKIEJ

Agata Dębicka to najbardziej rozpoznawalna nowohucka artystka młodego pokolenia. Zwykle swoje prace pokazuje w Internecie, ale ostatnio kilka zaprezentowała w Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida.
Dla Kroniki opowiada o swoich inspiracjach znajdowanych w sieci oraz o technice tworzenia swoich grafik – umiejscowionych gdzieś po między tradycyjnym rysunkiem a grafiką komputerową.
O pracach Agaty mówi też Marta Kurek z OKN – bohaterkami są dziewczyny zaplątane w sieci interakcji międzyludzkich, zamotane uczuciowo. Ich emocje muszą znaleźć wyraz w formie krótkiego sms-a lub notki na Facebooku.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.