fbpx

NKF nr 306 – IX 2012

OPERA NOWOHUCKA 2012
33 koncert z cyklu "Nowa Huta. Dlaczego Nie?!" odbył się na scenie plenerowej Muzeum Lotnictwa Polskiego. Tym razem zagrał zespół WU-HAE i zaproszeni goście, m.in. Maciej Maleńczuk. Materiał zawiera fragmenty koncertu oraz opowieść Marcina Guzika i Marcina "Bzyka" Nohuckiego o okolicznościach powstania "Opery Nowohuckiej" i inspiracji "Poematem dla dorosłych" Adama Ważyka.

SYMFONIA DOMOFONOWA
Teatr Łaźnia Nowa zorganizował niezwykły koncert plenerowy. Na osiedlu Krakowiaków między blokami zabrzmiały "na żywo" dźwięki sygnałów domofonowych i wypowiadane przez mieszkańców słowa "dzień dobry, proszę, zapraszam itd.". Dźwięk z domofonu przetworzony przez muzyków, wzbogacony brzmieniem ulicy i instrumentów elektronicznych, spowodował, że do uszu słuchaczy dotarła niezwykła symfonia. Symfonia domofonowa. O projekcie opowiada Jarosław Tochowicz.

OGRÓDKI DZIAŁKOWE
Nasi etatowi historycy, Leszek Sibila i Maciej Miezian, ubrani w stosowne nakrycia głowy, przystępują do uprawiania działki. Grabią, pielą, zrywają pomidorki. Zasłużony odpoczynek w działkowej altance jest okazją do opowiedzenia o fenomenie charakterystycznych dla PRL-u rodzinnych lub pracowniczych ogródków działkowych. Przypominają okoliczności, w jakich powstawały, a także o często niezwykle oryginalnych rozwiązaniach architektonicznych, jakie stosowali pomysłowi właściciele.

realizacja: Anna Pankiewicz, Marcin Kaproń

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.