fbpx

NKF nr 314 – XI 2012

NADREALNA CIEMNOŚĆ WŁADYSŁAWA SZCZEPAŃSKIEGO
W Nowohuckim Centrum Kultury miała miejsce wystawa rysunków Władysława Szczepańskiego "Usque ad finem". Były to prace z ostatnich lat inspirowane architekturą. O ich klimacie, znaczeniu, formie i wymiarze duchowym – mroku i świetle mówią autor, a także malarz Leszek Misiak i Joanna Gościej-Lewińska, kurator wystawy.

KOSA CZYLI BALLADA KRYMINALNA
Hanna Sokołowska, nowohucianka, napisała pierwszy kryminał, którego akcja rozgrywa się właśnie tutaj. Rzecz nosi tytuł "Kosa czyli ballada kryminalna o Nowej Hucie" i ma bardzo oryginalną formę. Z fragmentów notatek, zapisków, pamiętników, partyjnych rekomendacji, donosów itp. wyłania się mrożąca krew w żyłach historia z lat 70. Rysunki do niej wykonała Olga Olechowska.
Materiał filmowy prezentuje fragmenty książki oraz niektóre z miejsc, w których rozgrywa się akcja.

ZABAWY Z TAMTYCH LAT…
W Sali Tańca Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida odbył się II Małopolski Przegląd Dziecięcych Zabaw Ludowych O Zielonego Smoka. Uczestnikami były maluszki, 3 i 4-latki z małopolskich przedszkoli. Jak podkreślają organizator imprezy Ewa Borgosz i jurorka Bogusława Oleszko – zabawy ludowe to ważna spuścizna kulturowa i tradycja narodowa. Co więcej, ich mądrość jest często nadal aktualna – uczą bowiem zachowań i bycia w grupie. A dzieciaki bawiące się w "Gąski, gąski do domu" są urocze…

realizacja: Zbigniew Jarosz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.