fbpx

NKF nr 323 – I 2013

BOISKO
Przy Szkole Podstawowej nr 88 w Nowej Hucie otwarto boisko wielofunkcyjne, czyli kolejnego Orlika. O perypetiach z jego budową, zaangażowaniu Rady Dzielnicy XVIII i rodziców opowiadają Dyrektor szkoły Anna Mroczkowska oraz Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Niewątpliwą atrakcją uroczystego otwarcia był honorowy gol strzelony przez Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Na bramce stał? Jerzy Dudek.

SZOPKI GRĘBAŁOWSKIE
Bożonarodzeniowe Szopki robione w Grębałowie mają szczególny charakter. Nie nawiązują do architektury Krakowa, ale do swojej własnej ludowej tradycji, a szczególnie do grębałowskich kapliczek. Na terenie dzielnicy jest ich 9. Każda ma swoją własną historię i została zbudowana w szczególnej intencji – a to za ocalenie przed piorunem kulistym, a to za szczęśliwy powrót na ojczystą ziemię. Ich złociste miniaturki wkomponowane w szopki robią duże wrażenie.
Grębałowskie szopki prezentuje ich twórca, Franciszek Nowak.

60 LECIE ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA NOWA HUTA
Historia zespołu sięga 1953r. Wtedy utworzono Zespół Pieśni i Tańca przy Kombinacie Metalurgicznym Huty im. Lenina. Podobno władze marzyły, żeby Małopolska miała grupę na miarę "Mazowsza" i "Śląska". Niestety, plany te nie zostały zrealizowane. Mimo to ZPiT Nowa Huta cieszył się ogromnym uznaniem i popularnością. Występował w kraju i zagranicą.
O historii zespołu opowiada jego kierownik artystyczny i choreograf Anatol Kocyłowski. Materiał ilustrowany jest archiwalnymi fotografiami, a także filmowym zapisem współczesnych prób i występów.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.