fbpx

NKF nr 327 – II 2012

NIEZREALIZOWANA NOWA HUTA
Nowa Huta nigdy nie została zrealizowana do końca. Planowana jako osobne miasto, została w końcu przyłączona do Krakowa – wtedy niektóre elementy przestały być potrzebne. Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa uświadamia nam, które imponujące w zamierzeniach obiekty nigdy nie powstały. Były to m.in.: wspaniały teatr i dwa wielkie domy kultury przy Placu Centralnym, Park Południowy w miejscu dzisiejszych Łąk Nowohuckich, Forum Nowohuckie o wymiarach Rynku Krakowskiego, na którym miał stanąć Ratusz, a także wielopiętrowa biblioteka i Hotel Orbis przy dzisiejszej Alei Przyjaźni.

KLATKA PO KLATCE
W Kinie Studyjnym "Sfinks" Fundacja Nowych Ujęć, która jest pomysłodawcą i twórcą telewizyjnego cyklu "Klatka po klatce", zorganizowała spotkanie poświęcone młodym twórcom polskiej animacji. Spotkali się reżyserzy i widzowie. Mówiono o braku rynku dystrybucji animacji i szukaniu dróg dotarcia do widza. W spotkaniu wzięli udział m.in. reżyserzy Łukasz Pazera, Paweł Weremiuk i Zbigniew Czapla, a także krytyk filmowy Mariusz Frukacz.

NOWA HUTA 2000 LAT TEMU
Dr Jacek Górski oraz dr Paulina Poleska opowiadają o czasach, gdy tereny obecnej Nowej Huty zamieszkiwali Celtowie. Ta epoka zaczęła się mniej więcej 300 lat przed naszą erą, ale przyniosła wielki przełom cywilizacyjny. To Celtowie rozpowszechnili tu żelazo i garncarstwo, pierwsi też na tych ziemiach bili własną monetę (złote monety znaleziono na terenie zajmowanym obecnie przez Szpital im. Żeromskiego).
Opowieść archeologów ilustrują zabytki celtyckie i rekonstrukcje znajdujące się w Oddziale Muzeum Archeologicznego w Nowej Hucie.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.