fbpx

NKF nr 340 – V 2013

JUBILEUSZ
Szkoła Podstawowa nr 80. obchodziła uroczyście 60.lecie swojego istnienia. Ten jubileusz jest ważny dla Nowej Huty, bo dzielnica rosła wraz z wychowankami tej najstarszej w NH szkoły. Przez lata nosiła imię Polskiej Partii Robotniczej. W 1997r., by podkreślić swój teatralny charakter, przyjęła imię Wojciecha Bogusławskiego. Tradycje szkoły przypominali jej obecni i dawni nauczyciele oraz absolwenci. Można było obejrzeć stare fotografie, wycinki, kroniki. Zachowały się nawet te z lat 50. Uroczystość uświetniła występem znakomita śpiewaczka operowa Krystyna Tyburowska, również absolwentka SP nr 80.

NOWOHUCKI SOKÓŁ
W czasie zaborów Polakom nie wolno było tworzyć oddziałów paramilitarnych, ale wolno było zakładać towarzystwa gimnastyczne. W nich, oprócz ćwiczeń sportowych, uczono również musztry i strzelania. Najsłynniejszym z towarzystw gimnastycznych był "Sokół". Jeden z budynków "Sokoła" zachował się na terenie ówczesnych Bieńczyc, u wylotu dzisiejszej ulicy Cienistej. Tylko najbogatsze wsie mogły sobie na coś takiego pozwolić. Dom wybudowany przez Franciszka Ptaka, wyposażony został ze składek mieszkańców. Zachowana do dzisiaj sala gimnastyczna jest najstarszą na terenie Nowej Huty.

JEST TAKA MIŁOŚĆ, NADZIEJA WIARA
Relacja z koncertu "Jest taka miłość, nadzieja, wiara?", który odbył się w ramach 18 Nowohuckiej Wiosny Muzycznej. W zabytkowych wnętrzach kościoła św. Bartłomieja zabrzmiała muzyka w wykonaniu Amber Quartet, a poezję ks. Jana Twardowskiego czytała aktorka Teatru Ludowego Barbara Szałapak.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.