fbpx

NKF nr 345 – IX 2013

DOŻYNKI W WOLICY
Tegoroczne Dożynki Miejskie zorganizowane zostały w Wolicy leżącej na terenie Nowej Huty. Panowała atmosfera pikniku i zabawy, ale rzeczą najbardziej wyczekiwaną był tradycyjny Konkurs na Wieniec Dożynkowy. W tym roku do rywalizacji stanęło 12 wieńców – 9 tradycyjnych i 2 współczesne. W wieńcach tradycyjnych powinny znaleźć się zboża, owoce, warzywa, zioła i kwiaty ręcznie wykonane z bibuły. We współczesnych – elementy symboliki nawiązującej do tradycji chrześcijańskiej lub państwowej. Puchar Prezydenta Jacka Majchrowskiego w pierwszej kategorii zdobył Zespół "Nutki" z Klubu Herkules w Branicach, w drugiej – Zespół "Woliczanki" z Klubu Jedność w Wolicy.

ZŁOTY JUBILEUSZ KS. JANA BIELAŃSKIEGO
Relacja z uroczystości w kościele św. Brata Alberta na os. Dywizjonu 303. Jubileusz 50-lecia kapłaństwa obchodził ks. Jan Bielański, który w 2008r. otrzymał tytuł Nowohucianina Roku. Były oczywiście okolicznościowe przemówienia i podziękowania, ale przede wszystkim wiele serdecznych życzeń i wspomnień z czasów budowy kościoła czy strajków w Hucie im. Lenina oraz występy zaprzyjaźnionych zespołów z Podhala. Materiał filmowy uzupełniają archiwalne fotografie.

IMPESJE HUTNICZE – film z 1968r. z archiwum AKF
Film "Impresje Hutnicze" powstał w 1968r. w Amatorskim Klubie Filmowym Nowa Huta. Realizatorem był Jerzy Ridan, a choreografię opracował Henryk Duda. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta. Występ młodych tancerzy przeplata się z ujęciami pracujących hutników, tworząc efektowną impresję. Film otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Amatorskich w Warszawie.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.