fbpx

NKF nr 356 – XI 2013

NARKOTYKI
Temat narkotyków przedstawiony został poprzez fragmenty etiudy filmowej zrealizowanej przez ucznia XXI LO Arkadiusza Fudali oraz plakat wykonany przez uczniów Gimnazjum nr 1. W materiale znajduje się również wypowiedź komisarza Wojciecha Chechelskiego z Komendy Wojewódzkiej Policji.

FOTOGRAFIE Z MOSKWY
Nieznane fotografie z budowy kombinatu wykonane przez Aleksieja Petrova w 1953r. Zdjęcia przekazała wdowa po autorze – Luba Zlatev Petrova.

MACIEJ KORUS
Maciej Korus był jednym z najlepszych nowohuckich żużlowców. W 1959r. przyjechał do NH, by stać się zawodnikiem Klubu Sportowego "Wanda". W 1962r. wstąpił do Amatorskiego Klubu Filmowego Nowa Huta, w którym zrealizował kilka filmów. Najgłośniejszy z nich to "Boże chroń Amerykę" , który opowiada o 3 morderstwach – Johna Fitzgeralda Kennedy?ego, Martina Luthera Kinga i Roberta Kennedy?ego. W 1970r. Maciej Korus postanowił przekazać film rodzinie Kennedy. Cudem udało mu się przedostać do ambasady amerykańskiej i zostawić materiał. Po kilku miesiącach otrzymał z USA podziękowanie.
W materiale wykorzystano fragmenty filmu "Boże chroń Amerykę", a o Macieju Korusie opowiada Adam Gryczyński.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.