fbpx

MUZEUM
Już w pierwszym okresie powstawania Nowej Huty próbowano gromadzić eksponaty do przyszłego muzeum. Archiwizacja ta, ze względu na rozproszenie wybranych placówek, napotykała na trudności. Oddany idei stworzenia muzeum był znany działacz polskiego października, Ludwik Mikrut, który przez wiele lat gromadził dokumenty i fotografie w Zakładowym Domu Kultury Huty im. Lenina, dziś Ośrodku Kultury im. C.K.Norwida.

W 1997r. powstało Stowarzyszenie Na Rzecz Powołania Muzeum Nowej Huty. Zaczęto gromadzić pamiątki. Zostały potem zaprezentowane na wystawie w Walcowni Zgniatacz.
Ponieważ wstęp na teren Kombinatu był utrudniony dla zwiedzających, więc zaczęto szukać miejsca w centrum Nowej Huty. Wybrano budynek po dawnym kinie "Świt". Jednak ze względu na problem własności budynku nie udało się pozyskać. Ostatecznie wybrano więc pomieszczenia po dawnej Składnicy Harcerskiej przy Alei Róż na os. Słonecznym 16.

Materiał filmowy pokazuje fragmenty uroczystości i wydarzeń, które miały miejsce w muzeum:
1. Ujęcia z otwarcia muzeum 26.04.2005r. z udziałem prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, który mówi o koncepcji muzeum rozproszonego
2. Ujęcia z wernisażu wystawy W PEŁNYM KADRZE (wystawa fotografii poświęconych Nowej Hucie)
3. Ujęcia z otwarcia wystawy U PROGU WOLNOŚCI – 9.09.2005 (pamiątki z okresu Solidarności – gazetki, fotografie, ulotki, fotografie)
4. Ujęcia z zajęć edukacyjnych (wykład Macieja Mieziana), które prowadzone są w muzeum.
5. Otwarcie wystawy "Nowa Huta – Architektura i Twórcy Miasta Idealnego", na której pokazano wiele niezrealizowanych projektów.
6.
Materiał wzbogacony jest fotografiami ze zbiorów L.Mikruta oraz ujęciami z wystawy w Zgniataczu zorganizowanej przez Henryka Kazimierskiego. Wypowiada się również
Leszek Sibila, kustosz Oddziału Muzeum Historycznego w Nowej Hucie.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.