fbpx

NKF nr 408 – I 2015

KRZYK TRZCIN, CIEŃ LWA
22 Salon "Trójkowe Czwartki", organizowany tradycyjnie w III LO im. Jana Kochanowskiego w Krakowie, miał charakter szczególny. Grupa uczniów z klas I i II wydała właśnie swoją pierwszą książkę – "Krzyk trzcin, cień lwa". I o niej właśnie rozmawiano. Fragmenty czytał Stanisław Banaś, reżyser Teatru Ludowego, a młodzi autorzy opowiadali o swoich przeżyciach i wrażeniach. Książka powstała w wyniku warsztatów prowadzonych przez Bogusława Michalca – pisarza, autora wierszy i opowiadań.

ROZMINOWYWANIE NOWEJ HUTY
Remigiusz Kasprzycki – historyk, autor książki "Rakowice-Czyżyny w latach 1921-55", przypomina mało pamiętane dzisiaj rozdziały z wojennej i powojennej historii nowohuckich terenów. Lotnisko Rakowice-Czyżyny miało wielkie znaczenie dla Luftwaffe, dlatego w czasie wojny zostało bardzo rozbudowane i wzmocnione – częściowo zaminowane i zaopatrzone w wielkie składy amunicji.
Po wojnie stanowiło wielkie zagrożenie, toteż grupy saperów z narażeniem życia wydobywały i przewoziły te arsenały. Jedna z akcji skończyła się tragicznie – w wielkiej eksplozji zginęło 11 saperów. Ich mogiła znajduje się na Cmentarzu Rakowickim, a w 1999r. w kościele św. Brata Alberta umieszczono tablicę ku ich czci.
Jeszcze wiele lat po wojnie w różnych częściach Nowej Huty znajdowano składy niewybuchów, jeden z nich odkryto na placu budowy Arki Pana.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.