fbpx

NKF nr 411 – II 2015

MEMORIAŁ MICHAŁA BOBERA I MICHAŁA JEZIORA
W 2008r. w wypadku zginęło dwóch młodych piłkarzy Hutnika Kraków – Michał Bober i Michał Jezior. Od kilku lat organizowany jest turniej poświecony pamięci tragicznie zmarłych zawodników. W materiale Kroniki znalazły się ujęcia z tegorocznego memoriału oraz archiwalne fotografie. Obu chłopców wspominają: trener Paweł Szcześniewski, koledzy z boiska Michał Nawrot i Kacper Orłowski oraz Stanisław Bober – Przewodniczący Fundacji Pamięci Michała Bobera i Michała Jeziora.

FRANCISZEK PTAK
Franciszek Ptak to jedna z najbardziej znanych postaci dawnych Bieńczyc. Zamożny gospodarz i wybitny działacz ludowy, poseł Sejmu Galicyjskiego, o którym pisał Stanisław Wyspiański w "Weselu". W swoim domu, który zachował się do dzisiaj u wylotu ul. Cienistej, zorganizował m.in. pomieszczenia dla "Sokoła" – pozornie towarzystwa gimnastycznego, ale w rzeczywistości tajnej podchorążówki przygotowującej młodzież do walki zbrojnej. Franciszek Ptak zasłynął również zorganizowaniem wielkiego korowodu etnograficznego, który został zaprezentowany w Wiedniu przed Franciszkiem Józefem z okazji 60.lecia jego panowania.

SZKOLNA STUDNIÓWKA
Materiał poświęcony przygotowaniom do studniówki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M.Karłowicza. Wbrew dzisiejszym zwyczajom, a zgodnie z dawną tradycją bal studniówkowy odbywa się w szkole, a salę przygotowują sami uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami. W tym roku tematem wiodącym była starożytna Grecja, a punktem kulminacyjnych poszukiwania Złotej Nutki, która ma zapewniać wenę twórczą młodym muzykom.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.