fbpx

NKF nr 417 – III 2015

DZIECKO NOWEJ HUTY
Adam Wąsikowski urodził się w 1946r. we wsi Mogiła i jest świadkiem, jak wokół jego domu powstawała Nowa Huta. Wspomina m.in. pierwszy chodnik, po którym spacerowanie było wielkim świętem. Pamięta też junackie namioty rozstawione na polu dziadka i estradę przy stodole, na której ku utrapieniu babci urządzano potańcówki. Twierdzi, że warto byłoby napisać książkę "Budowa Nowej Huty oczami dziecka?. Rozmowa z Panem Adamem jest bogato ilustrowana fotografiami z jego archiwum rodzinnego oraz ze zbiorów Krakowskiego Klubu Fotograficznego i Muzeum Historii Nowej Huty.

WIELKANOCNE SPOTKANIE
W "Chałupie u Szpinaka? Jerzy Kujawski zaproponował dzieciom ze szkoły Podstawowej nr 44 wspólne przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Ale w starym stylu – tak jak kiedyś robiły to mamy i babcie. Tak więc wszyscy razem – przy użyciu starych młynków, moździerzy, ubijaczek i mis – przygotowali wielkanocne baby i żur. Dzieci poznały też tradycyjne świąteczne zabawy, np. wybijankę, w którą gra się przy pomocy? ugotowanych jaj.

GRUPA TANECZNA ETIUDA
Na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury wystąpiła Grupa Taneczna Etiuda. Zespół składający się z dzieci i dorosłych zaprezentował m.in. układ do muzyki "Grek Zorba? Mikisa Theodorakisa. Autorką choreografii była Katarzyna Stolarczyk , a przy fortepianie zasiadł Chrystos Markopulos.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.