fbpx

NKF nr 425 – V 2015

PIĘKNA ZOŚKA
Zofia Paluchówna to jedna z najbardziej znanych postaci związanych z Bieńczycami. Piękna dziewczyna, wzorem innych panien z podkrakowskich wsi siadywała pod Akademią Sztuk Pięknych, żeby pozować malarzom. Malowali ją najwięksi, łącznie z Wojciechem Kossakiem. W 1921r. wyszła za mąż, co zakończyło się tragedią i makabrycznym zabójstwem. Jej ciało znaleziono w pobliskiej rzece. Stąd do dziś niektórzy mieszkańcy nazywają Dłubnię Paluchówką.
O dramatycznej historii Pięknej Zośki opowiada Maciej Miezian z Muzeum Historycznego MK.

JAM SESSION
Jednym z punktów programu jubileuszowej 20. Nowohuckiej Wiosny Muzycznej organizowanej przez Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida było jam session. Na scenie OKN poprowadzili je: Filip Mozul – perkusja, Jakub Płużek – klawisze, Bartek Przytuła – wokal, Łukasz Pietrzak – harmonijka, Tomasz Kruk – gitara i Alan Wykpisz – bas. Jednym z bohaterów wieczoru był kilkuletni Kamil, który wziął udział w tej improwizowanej sesji z zapałem grając na fortepianie.
O Nowohuckiej Wiośnie Muzycznej opowiada Barbara Habieda.

Twarze nowohuckiego sportu: WACŁAW GOLEC
Reportaż poświęcony byłemu siatkarzowi Hutnika i reprezentantowi Polski – Wacławowi Golcowi. Zawodnik opowiada o początkach swojej kariery w Nowym Sączu i w Hutniku Kraków, o grze w reprezentacji Polski, gdy trenerem był Hubert Wagner, o zdobyciu przez Hutnika mistrzostwa Polski i o grze w lidze hiszpańskiej. Wypowiadają się również: Józef Zdradzisz – wiceprezes Hutnika Kraków w latach 1975 – 1990 i Andrzej Martyniuk – były siatkarz i reprezentant Polski.
Materiał ilustrowany jest fotografiami oraz fragmentami meczy z archiwum TVP.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.