NKF nr 436 – XI 2015
NOWOHUCKI SOCREALIZM
Budowa Nowej Huty była wielkim przedsięwzięciem propagandowym – ale stanowiła symbol nie tylko nowego ustroju, ale także odbudowującego się po wojnie kraju. Dlatego budziła entuzjazm. Profesor Stanisław Juchnowicz, architekt, urbanista i jeden z projektantów NH, opowiada, że był on tak wielki, iż siedzieli po całych nocach nad deskami kreślarskimi. Mogli po cichu naśmiewać się z ustroju, ale mieli świadomość, ze budują coś, co ich przeżyje. Projektowano wszystko od podstaw – budynki, ale i wnętrza, detale oraz zieleń.
Nowa Huta jest dziś objęta opieką konserwatorską. Jak podkreśla Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, dzieje się tak dlatego, że socrealizm był ostatnim wielkim stylem w architekturze. O jego cechach i zaletach opowiada na przykładzie Placu Centralnego. Wskazuje też różnice w urbanistyce starego Krakowa i Nowej Huty.
OPOWIEDZ MI HUTĘ
"Opowiedz mi Hutę" to cykl krótkich filmów i wywiadów, których sednem i tematem były wspomnienia o Nowej Hucie. Tej dawnej, zapamiętanej z dzieciństwa, czy po prostu z dawnych lat. Powracały obrazy blokowych klatek i okien, podwórek, słynnego globusa, czy Zalewu Nowohuckiego, gdzie chodziło się z ojcem na ryby i gdzie podobno całowało się co najmniej jedno pokolenie.
Projekt realizowany przez ARTzonę Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida był częścią programu "Aplikacja Kultura". W materiale Kroniki wykorzystano fragmenty opowieści Marty Kurek-Stokowskiej, Lidii Rozmus, Pawła Derlatki i Katarzyny Daneckiej-Zapały. O projekcie opowiada Katarzyna Szczęśniak.
realizacja: Robert Musiałek