fbpx

NKF nr 437 – XI 2015

FRANCISZEK PTAK
Franciszek Ptak to jedna z najbardziej znanych postaci dawnych Bieńczyc. Zamożny gospodarz i wybitny działacz ludowy, poseł Sejmu Galicyjskiego, o którym pisał Stanisław Wyspiański w "Weselu". W swoim domu, który zachował się do dzisiaj u wylotu ul. Cienistej, zorganizował m.in. pomieszczenia dla "Sokoła" – pozornie towarzystwa gimnastycznego, ale w rzeczywistości tajnej podchorążówki przygotowującej młodzież do walki zbrojnej. Franciszek Ptak zasłynął również zorganizowaniem wielkiego korowodu etnograficznego, który został zaprezentowany w Wiedniu przed Franciszkiem Józefem z okazji 60.lecia jego panowania.

TWARZE NOWOHUCKIEGO SPORTU – ALFRED KAŁUZIŃSKI
O Alfredzie Kałuzińskim, wybitnym polskim szczypiorniście od początku swojej kariery związanym z Nową Hutą, brązowym medaliście igrzysk olimpijskich w Montrealu opowiadają: Władysław Handziuk (Prezes SSA Hutnik Kraków , Boguchwał Fulara (trener KS Hutnik w latach 1975 – 1981), Marek Wiłkowski (były piłkarz ręczny)oraz Marek Zawrzykraj (dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych "Chemobudowa Kraków S.A.").
Materiał ilustrowany bogato fragmentami meczu z Danią wydobytymi z archiwum TVP.

ŚLADAMI NOWOHUCKICH NAZW – RESTAURACJA ARKADIA
Działająca w latach 1958 – 88 przy Placu Centralnym restauracja Arkadia była miejscem eleganckim. Słynęła ze świetnej atmosfery, znakomitej kuchni, klasy zespołu muzycznego, który przygrywał gościom do zabawy, a także pierwszego w Nowej Hucie żeńskiego trio, które tańczyło przed orkiestrą w piórach na głowie? Arkadię wspominają: Jerzy Kokosza (muzyk), Józef Błaszczyk (były kelner), Alicja Stawińska (b. kierowniczka restauracji) oraz Józef Zdradzisz. Oglądając archiwalne
fotografie i słuchając wspomnień, możemy się dowiedzieć np. co najchętniej zamawiał prof.
Zin? Dzisiaj w pomieszczeniach dawnej nowohuckiej restauracji znajduje się siedziba banku.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.