fbpx

NKF nr 448 – II 2016

FRANCUZI DLA NOWEJ HUTY
Po ogłoszeniu stanu wojennego, kiedy brakowało żywności i lekarstw, z pomocą Polakom ruszyli m.in. Francuzi. Z ich inicjatywy powstała organizacja Amitie Pologne, której członkowie – najczęściej bardzo młodzi ludzie – zdobywali wysokiej klasy produkty i przywozili do Polski – w tym do Nowej Huty i starego Krakowa. Pracowali społecznie, zasiadali do wynajętych ciężarówek i wyjeżdżali. Przewozili ogromne ilości lekarstw, brakujących w Polsce urządzeń leczniczych, tony żywności i odzieży. Wspierali też działania nowohuckiej opozycji. To dla niej przywieźli kamerę filmową, która wykorzystana została do realizacji materiałów dla Niezależnej Telewizji Mistrzejowice.
Leki i inne dary mieszkańcy Nowej Huty odbierali w specjalnie zorganizowanej aptece mieszczącej się przy kościele p.w. Maksymiliana M. Kolbego w Mistrzejowicach. Nad przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwał ks. Kazimierz Jancarz. Pomagali mu parafianie, a także młodzież szkolna i studenci. W akcji brała też udział Janina Ochojska, którą w 1985 roku Piotr Augustynek sfilmował, jak z młodzieżą śpiewa opozycyjną piosenkę.
W Kronice wykorzystane zostały unikatowe materiały archiwalne, zrealizowane przez krakowskiego operatora Piotra Augustynka, a także nagrane współcześnie wspomnienia uczestników tamtej akcji.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.