fbpx

NKF nr 454 – III 2016

ZBIGNIEW BUJARSKI – kompozytor i malarz
Zbigniew Bujarski to kompozytor i malarz nagrodzony m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Goszcząc z kamerą w jego mieszkaniu w Nowej Hucie, przysłuchujemy się rozmowie, w której oprócz gospodarza biorą udział jego żona Ewa Lis-Bujarska oraz dyrygent i kompozytor Rafał Marchewczyk. Tematem jest między innymi miejsce i znaczenie muzyki symfonicznej oraz malarstwo jako substytut literatury. Pani Ewa opowiada też o trudnych początkach w Nowej Hucie, która teraz jest ulubionym miejscem jej męża.
Materiał filmowy pozwala podziwiać muzykę Zbigniewa Bujarskiego oraz jego obrazy. Znalazły się tu również fotografie archiwalne.

JANUSZ LEŚNIAK – fotograf
Prace Janusza Leśniaka można było podziwiać w NCK w trakcie 2. Nowohuckiego Festiwalu Sztuki. Autor opowiada między innymi o robieniu "fotografii z cieniem", które są jego znakiem rozpoznawczym. Można je znaleźć w zbiorach muzeów na całym świecie: w Krakowie, Łodzi, Nowym Jorku, Paryżu i Genewie. Janusz Leśniak działał niegdyś w Amatorskim Klubie Filmowym Nowa Huta.

realizacja: Jerzy Ridan, Krzysztof Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.