fbpx

NKF nr 460 – V 2016

22. DNI NORWIDOWSKIE
22. Dni Norwidowskie organizowane przez OKN przebiegały pod hasłem "Śpiewam do ciszy, by usłyszano. Norwid o muzyce". Wśród wielu tworzących je wydarzeń znalazła się m.in. instalacja artystyczna "Podwórko norwidowskie". W środku nowohuckiego osiedla na sznurach do suszenia bielizny zawisły białe płachty z wierszami i rysunkami Cypriana Kamila.

Najbardziej uroczysta część Dni Norwidowskich tradycyjnie odbyła się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykład o poecie wygłosił dr Mateusz Skucha, Mateusz Kluza zaśpiewał kilka wierszy Norwida, a Liliana Bochenek z XI LO wyrecytowała fragmenty "Fortepianu Chopina".

DACH z 1960 roku
Reżyser Artur Janicki opowiada o filmie "Dach" zrealizowanym w 1960r. w Amatorskim Klubie Filmowym Nowa Huta. Wyreżyserował go Krzysztof Zanussi i choć prawdopodobnie nie zachowała się żadna kopia, warto o nim wspomnieć choćby ze względu na szczególne okoliczności, w jakich powstawał. Miał to być thriller i ekipa kręciła zdjęcia na tytułowym dachu. Używane na planie reflektory omiatały do czasu do czasu niebo. Nagle zaczęły interweniować służby specjalne. Okazało się, że w Nowej Hucie trwają zamieszki, a błyski świateł tłum uznał za sygnał lądowania komandosów. Był to pamiętny dzień walk o nowohucki krzyż?

realizacja: Jerzy Ridan, Krzysztof Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.