fbpx

NKF nr 518 – XI 2017

NOWA HUTA 2.0
Nowa Huta 2.0 to projekt realizowany przez Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 29 i Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek. Odbył się cykl warsztatów, których tematy wybrały same dzieci – bo właśnie ich oczyma organizatorzy chcieli spojrzeć na Nową Hutę. W trakcie jednego z nich najmłodsi zabawili się w architektów. Ich zadaniem było zaprojektowanie i zbudowanie własnego miasta. Projekt był częścią programu SYNAPSY 2017 realizowanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

BUFET POD KOMBINATEM
"Bufet pod kombinatem" to wystawa w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa/Oddział Dzieje Nowej Huty, która tym razem spogląda na Nową Hutę nie pod kątem architektury czy historii, ale w kontekście? kulinarnym. Czyli co i gdzie jadali nowohucianie. Archiwalne zdjęcia pokazują m.in. bary mleczne, 2 bary typu szwedzkiego (Bachus z 1958r i Marten na os. Kolorowym), a także kawiarnie (Stylowa, Mozaika, Kokosanka, Krasnoludek) i restauracje ze słynną Adrią na czele. Ważna część wystawy poświęcona jest stołówkom pracowniczym w kombinacie. O ich ogromie świadczy jeden z eksponatów – gigantyczna chochla!
Felieton został uzupełniony archiwalnymi materiałami NKF – opowieścią Stanisława Karpierza, byłego kierownika Oddziału Żywienia Zbiorowego HiL oraz Jerzego Kokoszy – muzyka grającego w Arkadii

KRYPTONIM 27
"Kryptonim 27" to widowisko zrealizowane w Nowohuckim Centrum Kultury. Oparte zostało na twórczości Zdzisława Beksińskiego, a twórcy sięgnęli do jego obrazów, fotografii, filmów, a nawet opowiadań i prób muzycznych.
O pracy nad spektaklem opowiadają reżyser Agnieszka Glińska i kompozytor Nikola Kołodziejczyk.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.