NKF nr 559 – XI 2018
100 – LECIE
Kronika związana ze 100.leciem odzyskania przez Polskę niepodległości i w całości poświęcona wydarzeniom, które miały wówczas miejsce na terenach Nowej Huty.
Adam Gryczyński, zbierając materiały do publikacji "Czas zatrzymany", natrafił na wiele wspomnień, fragmentów pamiętników chłopskich, kronik szkolnych i parafialnych dotyczących wydarzeń sprzed 100 lat. Powracają w nich fotografie i opowieści dotyczące działań wojennych, wysiedlania ludności, a potem rozbrajania obcych wojsk i ogłoszenia niepodległości. W kronice znalazły się fragmenty zapisków Jana Kotyzy – autora wspomnień "Moje Bieńczyce", nauczyciela z Luboczy Franciszka Twaroga oraz księdza Jana Skarbka z Pleszowa.
Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przybliża losy fortu 49 ? spełniającego rolę tradytora wyposażonego w działa produkcji Skody, które po 11 listopada 1918 r. zostały zdemontowane i przetransportowane do Lwowa, gdzie wspierały przez kolejne miesiące obrońców Lwowa.
Dr Krzysztof Wielgus, badacz historii lotnictwa okresu I wojny światowej, a także historyk Andrzej Chytkowski i dr Remigiusz Kasprzycki opowiadają o dziejach lotniska Rakowice – Czyżyny, które przejęte przez Polaków stało się matecznikiem polskiego lotnictwa. Ogromną rolę odegrał tu Roman Antoni Florer, komendant 10 Kompanii Zapasowej, który zabezpieczył i przekazał lotnisko Polskiej Komisji Likwidacyjnej, tym samym tworząc pierwszą bazę sił powietrznych odrodzonej Rzeczpospolitej. Stąd polscy piloci ruszyli na front ukraiński, a także wspomóc walczący Śląsk Cieszyński.
realizacja: Robert Musiałek