fbpx

NKF nr 591 – IX 2019

1 WRZEŚNIA 1939

Jedno z pierwszych bombardowań Luftwaffe 1 września 1939r. miało miejsce na lotnisku Rakowice-Czyżyny. Było ono wówczas siedzibą 120 i 121 Eskadry 2 Pułku Lotniczego. Jaki wpływ na decyzję niemieckich dowódców miał warunki pogodowe i jak wyglądała pierwsza bitwa powietrzna nad Krakowem – opowiada historyk Andrzej Wielgus. O skali zniszczeń możemy się częściowo przekonać osobiście, odwiedzając Lotniczy Park Kulturowy, gdzie znajdują się ruiny Hangaru, który przetrwał po dziś dzień w niezmienionym kształcie.

WIWAT WAKACJE
Relacja z 59. Koncertu z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, który odbył się nad Zalewem Nowohuckim. Udział wzięli laureaci konkursu piosenki Żonkilowy Song oraz Jedwabne Muszelki. Gwiazdą koncertu był Jacek Wójcicki.

DZIEDZICTWO CYSTERSÓW – POCZĄTKI BAZYLIKI
Opactwo Cystersów w Mogile jest jednym z najstarszych w Polsce. Akt fundacyjny pochodzi z 1222r., a budowlę zakończono w roku 1266. Co możemy odczytać ze starych cegieł, zwiedzając najstarszą część bazyliki? Andrzej Broda opowiada o stylach budowlanych, w których kościół został wzniesiony na przestrzeni 40 lat.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.