fbpx

PODRÓŻ ASTRALNA

Wizyta w nowohuckiej pracowni artysty malarza Marka Naszczaka. Pan Marek opowiada o źródłach i początkach swojej malarskiej drogi, fascynacji surrealizmem, a także swoich inspiracjach. Tytułowa „Podróż astralna”, to jeden z kilku obrazów, które prezentuje widzom Kroniki.

WIELKIE PIECE

Piotr Kapusta z Muzeum Nowej Huty przypomina historię wielkich pieców nowohuckiego kombinatu. 22 lipca 1954 r. odbył się pierwszy spust surówki z wielkiego pieca nr 1. W późniejszych latach huta cały czas zwiększała swoją produkcję oraz zwiększała zatrudnienie. 23 listopada 2019 roku tymczasowo wygaszono wielki piec, a w październiku 2020 roku Arcelor Mittal Poland ogłosił decyzję o zamknięciu na stałe części surowcowej w krakowskiej hucie. Felieton zilustrowany został fotograficznymi i filmowymi materiałami archiwalnymi z nowohuckiego kombinatu.

FOTOŚWIATY

„Fotoświaty” to pomysł realizowany w ramach projektu ARTzony Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida „Kreacje. W sieci kultury”. Projekt realizują trzy nowohucianki: aktywistka Gosia Szymczyk-Karnasiewicz, instagramerka Zosia Karnasiewicz oraz historyczka sztuki Ola Paduch. Autorki pragną stworzyć opowieść fotograficzną o Nowej Hucie. Czerpią z bogatych domowych archiwów fotograficznych, amatorskich zdjęć, na których utrwalano scenki z życia codziennego. Podczas wywiadów w terenie odwiedziły m.in. panią Izabelę Strychaluk, która podzieliła się swoimi opowieściami związanymi z rodzinnymi fotografiami.

realizacja: Krzysztof Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Komentarze są wyłączone.