fbpx

SZPINAK
Uroczystość wręczenia Orderu Uśmiechu Jurkowi Kujawskiemu – popularnemu "Szpinakowi", który od 1965 r działa na rzecz dzieci i młodzieży. Uroczystość odbyła się w Gimnazjum na os. Słonecznym, a Szpinak jest 843 laureatem tej nagrody na świecie.
Materiał uzupełniają wypowiedzi samego Jurka Kujawskiego oraz archiwalne fotografie ukazujące prowadzone przez niego imprezy.

CZAS ZATRZYMANY
Materiał poświęcony wystawie fotografii z lat 1883-1938, które pochodzą z archiwów rodzinnych ludzi zamieszkujących wsie, na terenie których powstała Nowa Huta.
Zdjęcia pokazują wieś krakowską zamożną i bogatą, co zaprzecza głoszonej przez lata propagandzie. Wystawa "Czas zatrzymany" miała miejsce w Nowohuckim Centrum Kultury, a jej autorem jest Adam Gryczyński.

ZAGUBIONE UCZUCIA
Materiał pokazujący fragmenty jednego z najciekawszych filmów fabularnych o Nowej Hucie – "Zagubione uczucia" z 1957r. w reż. Jerzego Zarzyckiego. Z przyczyn politycznych był on wyświetlany w kinach bardzo krótko. Bohaterką jest robotnica z kombinatu, przodowniczka pracy, która jest jednak tak zmęczona życiem, że nie ma siły zająć się domem i dziećmi.
O filmie opowiadają Adriana Ciecierska-Cygan z Kina Studyjnego "Sfinks" oraz Karol Zapała.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.