fbpx

SZTANDAR DLA MUZEUM
Do Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie przekazano historyczny sztandaru ze szkoły w Wołkołysku, który był przechowywany na Syberii przez polskich zesłańców. O losach tej pamiątki opowiada ofiarodawca, pan Hubert Szarejko, którego matka, wysiedlona na Syberię po wkroczeniu Rosjan w 1939r, zabrała sztandar ze sobą. Niewiele osób było zainteresowanych pokazywaniem gdzieś tej pamiątki, toteż propozycję muzeum przyjął z radością. Wypowiada się również Władysław Pacerz, z którego inicjatywy nastąpiło przekazanie sztandaru.

KOMBINAT
26 IV 2007 wypada 57 rocznica rozpoczęcia budowy kombinatu. O jego historii i szczytowym okresie rozwoju w latach 70., kiedy to zatrudniano 38 000 pracowników, mówi Józef Zdradzisz – szef byłego Biura Informacji i Wydawnictw huty.
Dzień dzisiejszy komentuje Władysław Kieljan – przewodniczący NSZZ Solidarność, członek Rady Nadzorczej Mittal Steel Poland. Dziś kombinat zatrudnia 6000 ludzi, gdy nastąpiła restrukturyzacja, wiele osób odeszło na emeryturę lub otrzymywało odprawę.
Jacek Krąg – były pracownik Huty, który odszedł po otrzymaniu odprawy – próbuje ocenić swoją decyzję.

ARCHEOLOGIA W PAŁACU
Nowohucki Oddział Muzeum Archeologicznego przeprowadził się po 50 latach z osiedla Zielonego do pomieszczeń w Branicach – w tym do sal zabytkowego dworu. Mówi o tym Jacek Górlski – Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie oddział Nowa Huta. Przeprowadzka pozwoli na lepsze wyeksponowanie tych zbiorów, a także na organizowanie różnych imprez popularyzatorskich – np. pikników archeologicznych.
Historia wykopalisk w Nowej Hucie ma już 100 lat. Tu odnaleziono jedne z najstarszych przedmiotów z metalu na terenie Polski, tu odkryto bogate wykopaliska celtyckie.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.