fbpx
Baner reklamujący imprezę, na środku żółty napis IX ŚWIĘTO RODZINY KRAKOWSKIEJ 21-23.05.2021 W OŚRODKU KULTURY NORWIDA. W tle rozmyte zdjęcie krakowskich błoń.

22 maja 2021 r., godz. 10:00-13:00 // Tajemniczy Ogród, ARTzona, os. Górali 4
7. NOWOHUCKIE ROŚLINOBRANIE

Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza w sobotnie popołudnie do Tajemniczego Ogrodu przy ARTzonie (os. Górali 4) na warsztaty ogrodnicze oraz samoobsługową wymianę roślin.

W programie wydarzenia:

10:00-13:00 | Samoobsługowa wymiana roślin, sadzonek i nasion
Miłośników roślin i ogrodów zapraszamy do dzielenia się swoimi nadwyżkami roślinnymi – z balkonów, parapetów, czy z przydomowych ogrodów. Sadzonki do wymiany należy przygotować: umieścić w oddzielnych doniczkach lub opakowaniach oraz opisać nazwą rośliny. Będzie je można zostawić na specjalnie przygotowanych stołach, z których również będzie można zabrać inną roślinę do domu.

10:00 | Miniogródki – rodzinne warsztaty tworzenia indywidualnych kompozycji doniczkowych
Z przygotowanych materiałów uczestnicy warsztatów – pod opieką ogrodnika – zaaranżują doniczkę według swojego pomysłu.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
– limit miejsc: 15 os.
– wstęp wolny

11:30 | Mały florysta – rodzinne warsztaty tworzenia roślinnych ozdób (wianków, kotylionów, bukietów)
Warsztaty będą okazją do nauki rozpoznawania roślin oraz ich komponowania w wybrany przez siebie sposób.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
– limit miejsc: 15 os.
– wstęp wolny

***

23 maja 2021 r., godz. 9:00-11:00 // miejsce zbiórki podane zostanie zapisanym uczestnikom
ŁĄKI NOWOHUCKIE O PORANKU – SPACER

Poranny spacer po Łąkach Nowohuckich dla rodzin i dzieci wraz z opiekunami, podczas którego uczestnicy będą podglądać jak przyroda budzi się po nocy oraz wysłuchają opowieści o walorach przyrodniczych i krajobrazowych użytku ekologicznego.

Łąki Nowohuckie to jeden z dwóch użytków ekologicznych znajdujących się na terenie Nowej Huty. Zajmuje powierzchnię ponad 57 ha, a położony jest zaledwie około 200 m na południe od Placu Centralnego. Ustanowiony w roku 2003 r. użytkiem ekologicznym w wyniku społecznego działania wielu organizacji ekologicznych, instytucji i naukowców. W roku 2009 włączony do sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej – Natura 2000. Na terenie Łąk Nowohuckich chronione jest bogactwo gatunkowe roślin i zwierząt charakterystycznych dla półnaturalnych zbiorowisk roślinnych (łąk podmokłych) doliny Wisły. Można ich tutaj wyróżnić aż 10. Są to m.in. łąki wilgotne, świeże i szuwar trzcinowy. Spotkamy tu także blisko 34 gatunki ptaków gniazdujących i ponad 25 gatunków żerujących i zalatujących na Łąki.

Prowadzenie: Elżbieta Urbańska-Kłapa.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: BRAK MIEJSC
– limit miejsc: 15 os.
– wstęp wolny

***

23 maja 2021 r., godz. 11:00-13:00 // Skwer Budowniczych Nowej Huty, os. Centrum E
PODNIEBNE FIGLE-MIGLE – RODZINNE WARSZTATY TWORZENIA LATAWCÓW

Rodzinne warsztaty w piknikowej atmosferze, które będą okazją do zrobienia własnego latawca i ozdobienia go wybranym motywem przyrodniczym Łąk Nowohuckich. Na zakończenie odbędą się pierwsze loty testowe wykonanych latawców. Zapraszamy wszystkich samozwańczych asów przestworzy: lotników, pilotów, szybowników, baloniarzy, kosmonautów i aeronautów.

W piknikowej atmosferze, ale pod bacznym okiem instruktorów – arcymistrzów i czempionów chałupniczego modelarstwa – uczestnicy warsztatów najpierw krok po kroku zbudują latawce, a następnie będą je ozdabiać wybranym motywem przyrodniczym Łąk Nowohuckich. Z gotowymi modelami  (po ich wstępnym przymusowym uziemieniu) wykonamy pierwsze loty testowe. Sprawdzimy czy nasze latawce robią właśnie to do czego zostały stworzone – unosząc się na wietrze i pobijając niebo!

Organizator zapewnia wszystkie materiały niezbędne do budowy latawca. Nie zapewnia jednak koców piknikowych. Prosimy przynieść ze sobą np. karimatę, matę lub koc piknikowy do rozłożenia (siedzenia) na trawie podczas warsztatów.

Prowadzenie: Magdalena Kotula.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
– limit miejsc: 15 os.
– wstęp wolny

***

Uwaga! W związku z obowiązującym stanem epidemii program może ulec zmianie. Szczegółowe informacje i zasady udziału publikowane są na bieżąco na stronach: www.nhlab.okn.edu.pl i www.facebook.com/NHlabOKN.

IX Święto Rodziny Krakowskiej w NHlab – cykl wydarzeń rodzinnych o tematyce ekologicznej realizowanych w ramach projektu „Ogrody Nowej Huty”, w partnerstwie z ArcelorMittal Poland.

Ogrody Nowej Huty – projekt realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym, powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat – Pracownię Młodego Ogrodnika.  Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone są warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Targu Roślinnego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland, Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Os Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Aktualności

Komentarze są wyłączone.