fbpx
Grafika w kolorach czerwonym i czarnym. Na grafice czerwone napis: Kraków z dreszczykiem. Wampir z Krakowa oraz zdjęcie kobiety z nałożonym czerwonym filtrem. Tło czarne.

19 lutego 2021 r., godz. 21:00
Online: Facebook/YouTube

„Kraków z dreszczykiem” to druga seria popularnych podcastów, prowadzonych przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Tym razem rozszerzamy mroczne opowieści na cały Kraków i ziemię krakowską. Będziemy opowiadać nie tylko o współczesności, ale przeniesiemy się też do odległych epok historycznych. Przekonamy się jakich zbrodni i występków dopuszczali się żacy i mieszczanie krakowscy. Co w potoku rusieckim robiła ręka młodego mężczyzny, kto zabił i więził młodą dziewczynę, co wydarzyło się w „krwawą niedzielę” przy ul. Św. Gertrudy, czyje ciało znaleziono poćwiartowane w lesie? Te i wiele innych zagadkowych wydarzeń z naszego miasta wysłuchamy w najnowszej serii podcastów.

 W pierwszym odcinku wysłuchamy historii o Karolu Kocie – Wampirze z Krakowa.

 Transmisja z wydarzenia odbędzie się na Facebooku oraz na kanale YouTube Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida:
– Facebook: KLIKNIJ TUTAJ
– YouTube: KLIKNIJ TUTAJ

Opracowanie tekstu: dr Maja Wąchała-Skindzier.
Czyta: Zuzanna Lech.

Transmisja będzie dostępna przez 3 dni od daty premiery.
Podcast z napisami dla osób niedosłyszących permanentnie.

 „Mroczny Kraków. Karol Kot. Wampir z Krakowa”

Historia Karola Kota jest tak niesamowita, że w pierwszej chwili trudno uwierzyć, że się zdarzyła. Młody, inteligentny chłopak z dobrego domu, który stał się seryjnym mordercą. Siał psychozę strachu w sennym, spokojnym i cichym Krakowie lat 60. XX w. A z wyglądu taki niewinny. Mówił, że od dziecka fascynował się krwią, zaś zabijanie uważał za swoją prywatną sprawę, która nie ma związku z moralnością ani wartościami. To, w jaki sposób zabijał – bezwzględnie, z zimną krwią i bez motywu, dla samej satysfakcji odebrania komuś życia, sprawiło, że stał się legendą elektryzującą Kraków po dziś dzień. Przeszedł do popkultury, filmu i literatury: „Wziąłem duży rozmach i ściąłem jednocześnie – chłopca, śnieg, powietrze, swój kręgosłup, łodygę, śnieg pada, maszeruję przez sen, (…)” – pisał w wierszu pt. „Karol Kot” Marcin Świetlicki.

Karol Kot zabił m.in. jedenastoletniego chłopczyka jeżdżącego na sankach i ranił w brzuch dziewczynkę biegnącą po list do skrzynki. Na skutek odniesionych ran zmarła w szpitalu 77-letnia kobieta. Atakował samotne kobiety w kościołach, próbował dosypywać trucizn w restauracjach i barach mlecznych. Zaczął 21 września 1964 roku od pobicia i zranienia kobiety. Potem przyszła kolej na następne osoby. 3 maja 1967 roku rozpoczął się proces w wyniku, którego Karol Kot został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 16 maja 1968 roku w Centralnym więzieniu w Katowicach.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Aktualności

Komentarze są wyłączone.