fbpx
Logo Pracowni Animacji Ekologicznej.

Ukazał się 18. numer monografii z serii „Parki Krakowa”, wydawanej przez Pracownię Animacji Ekologicznej, działającą w Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Najnowsza książka autorstwa Jadwigi i Krzysztofa Wielgusów została poświęcona Parkowi Lotników Polskich. Monografia jest opisem Parku w szerokim kontekście. Prezentuje historyczne przemiany okolicznych wsi, wskazuje na doniosłą rolę inwestycji militarnych i komunikacyjnych w powstrzymaniu spontanicznego rozwój podmiejskiego budownictwa w XIX i XX wieku, systematyzuje fazy rozwoju krakowskiego lotniska. Wreszcie opisuje stan obecny parku z jego centralnym punktem w postaci zrujnowanego Fortu Pszorna, a także przedstawia ważną koncepcję zintegrowania i harmonijnego działania w obszarze pasa pomiędzy Krakowem i Nową Hutą, którego sercem jest Park Lotników Polskich oraz tereny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Pomysł sukcesywnego opisywania krakowskich parków zrodził się z chęci zapoznania odbiorców z wartościami przyrodniczymi i krajobrazowymi tych wyjątkowych zielonych enklaw Krakowa. W obliczu intensywnej urbanizacji autorzy dostrzegli potrzebę podkreślenia ich walorów ekologicznych i rekreacyjnych. Na przestrzeni ostatnich 15 lat zostały wydane publikacje o najważniejszych parkach Krakowa m.in. Parku Jordana, Plantach Krakowskich, Parku Decjusza, Błoniach Krakowskich, Bulwarach Wiślanych czy Parku Krakowskim. Wzbogacenie serii o wydawnictwo poświęcone Parkowi Lotników Polskich to kolejny etap kształtowania tożsamości ekologicznej i poczucia odpowiedzialności mieszkańców Krakowa za miejsce, w którym żyją.

Cykl wydawniczy „Parki Krakowa”, realizowany od 2005 r., od samego początku cieszy się niesłabnącą popularnością. kolejne zeszyty serii przekazywane są nieodpłatnie osobom zainteresowanym w trakcie krakowskich imprez ekologicznych, a także wszystkim tym, którzy zgłoszą się bezpośrednio do Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie (os. Górali 5). Jest to możliwe, ponieważ publikacje powstają przy wsparciu finansowym Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie (od 2016 r.).

Wersja PDF:
Środulska-Wielgus Jadwiga, Wielgus Krzysztof (2019), Park Lotników Polskich. Od zieleni fortecznej i lotniska Rakowice-Czyżyny do Lotniczego Parku Kulturowego, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, ISBN 978-83-948244-4-0, 120 stron.

Aktualności

Komentarze są wyłączone.