fbpx

Śladami „Człowieka z marmuru”. Spacer po Nowej Hucie z okazji 95. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy


Uwaga – wydarzenie odbędzie się w formie webinaru (ClickMeeting).
Osoby zainteresowane prosimy o zapisywanie się na webinar poprzez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ.

6 marca 2021 r., godz. 15:00
Online: ClickMeeting

Punktem wyjścia będzie refleksja o legendzie Piotra Ożańskiego, nowohuckiego przodownika pracy, którego los stał się dla Andrzeja Wajdy inspiracją do realizacji „Człowieka z marmuru”. Film okrzyknięto arcydziełem. Stanowił zbiorowy portret pokolenia, które weszło w dorosłość w okresie powojennym. Andrzej Wajda mistrzowsko odmalował realia epoki i sprawił, że zaczęto patrzeć na Nową Hutę także przez pryzmat tego filmu. Stworzył pewien mit. Podczas spaceru (na żywo lub online poprzez prezentację i udział w dyskusji) przejdziemy się po miejscach związanych z akcją filmu. Zobaczymy jak wydarzenia historyczne przeplatały się z mitem, ze światem wykreowanym u Wajdy. Punktem zwieńczającym będzie refleksja na temat odbioru społecznego tego dzieła w dobie PRL-u i obecnie, z uwzględnieniem dyskusji w nowohuckich kinach po jego premierze. Zastanowimy się także jakie jest dziedzictwo tego dzieła współcześnie.

Prowadzenie: dr Maria Wąchała-Skindzier.

W przypadku dalszego obowiązywania ograniczeń w zakresie działalności stacjonarnej wydarzenie odbędzie się online w formie webinaru (limit miejsc: 50 os.).

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

Aktualności

Komentarze są wyłączone.