fbpx

„Korowód Nowohucki” to działania, podczas których przypominane są postaci istotne dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i – będąc ważnymi dla miejscowej społeczności – ilustrują dzieje lokalnej kultury. W 2016 r., dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”, zrealizowano pierwszą odsłonę projektu Korowód Nowohucki. W jej ramach przygotowano specjalną grafikę komputerową, przedstawiającą w formie korowodu 20 postaci charakterystycznych dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Grafika była punktem wyjścia do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych oraz różnorodnych działań. Powstały: gra planszowa, plakaty, pocztówki i animacja. W 2018 r. odbyły się następne warsztaty dla nauczycieli i animatorów z wykorzystania gry planszowej podczas zajęć, a sam Korowód Nowohucki doczekał się rozszerzenia o kolejne 12 postaci. W ramach projektu „Niepodległa. Nowa Huta”, realizowanego w ramach krakowskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przybliżane były postaci związane z terenami Nowej Huty, które w czasach zaborów i w XX w. zasłużyły się dla wolności i niepodległości Polski. W jubileuszowym roku 70-lecia Nowej Huty (2019) Korowód Nowohucki doczekał się rozszerzenia o kolejne 18 postaci, obejmując w sumie 50 osób. Tym samym domknięto kalejdoskop postaci związanych z terenami Nowej Huty i wydano publikację, która podsumowuje dotychczasowy dorobek podejmowanych działań. Dodatkowo na przestrzeni kilku lat projekt był tematem różnych projektów edukacyjnych, warsztatów. Przede wszystkim jednak Korowód Nowohucki był inspiracją do wskrzeszenia barwnych przemarszów, jakie towarzyszyły niegdyś obchodom Dni Młodości Nowej Huty – od 2017 r. przy okazji Dni Nowej Huty, Korowód Nowohucki przemierza ulice Nowej Huty, przynosząc radość mieszkańcom.

Licencja Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska.

Publikacja:
Jagło Paweł (2019), Korowód Nowohucki. Wybór postaci związanych z terenami Nowej Huty, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, ISBN 978-83-948244-6-4, 112 stron.

Link do pobrania publikacji: KLIKNIJ TUTAJ

Publikacja to opowieść o Nowej Hucie i terenach, na których powstała z perspektywy wyjątkowych, choć wybranych postaciach tworzących jej dzieje. Znajdziemy w niej biogramy pięćdziesięciu przedstawicieli różnych dziedzin życia, różnych okresów historycznych i różnych obszarów składających się współcześnie na pięć tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa – zarówno tych bardziej, jak i ci mniej znanych, żyjących przed 1949 r. i później. W dzieje tych terenów wpisało się tak wiele nietuzinkowych osobistości, że trudno byłoby uwzględnić je wszystkie, nawet jeśli brano by pod uwagę tylko te postaci, które odeszły już z tego świata. Jest to zatem wybór subiektywny, obarczony licznymi brakami, których nie należy traktować jako ujmy dla osób nieujętych w tym opracowaniu. Korowód Nowohucki ma raczej inspirować do dalszego poszukiwania wyjątkowych postaci i ich losów. Opisy postaci wzbogacają barwne rysunkowe przedstawienia każdej opisywanej osoby autorstwa Róży Koleckiej i Anny Gotfryd-Koleckiej.

Książka w wersji drukowanej do nabycia m.in. w następujących lokalizacjach (również online):
– Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5, Kraków)
– Cafe NOWA Księgarnia (os. Zgody 7, Kraków, www.nowaksiegarnia.pl)
– Główna Księgarnia Naukowa (ul. Podwale 6, Kraków, www.gkn.pl)

Sprzedaż wysyłkowa książki:
Cena: 13,50 zł + koszt wysyłki (W momencie zakupu publikacji, kupujący udziela sprzedającemu jednorazowego pełnomocnictwa do zawarcia umowy o świadczenie usług pocztowych w imieniu kupującego).
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt: nhlab@okn.edu.pl

Plakaty do pobrania:

Kolecka Róża, Gotfryd-Kolecka Anna (2016), Korowód Nowohucki, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.
Link do pobrania: KLIKNIJ TUTAJ

Kolecka Róża, Gotfryd-Kolecka Anna (2016), Zofia Paluchowa „Piękna Zośka” 1899-1927, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.
Link do pobrania: KLIKNIJ TUTAJ

Kolecka Róża, Gotfryd-Kolecka Anna (2016), Tadeusz Ptaszycki 1908-1980, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.
Link do pobrania: KLIKNIJ TUTAJ

Kolecka Róża, Gotfryd-Kolecka Anna (2016), Bogdan Łyszkiewicz 1964-2000, Kraków: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.
Link do pobrania: KLIKNIJ TUTAJ

Grę planszową „Korowód Nowohucki” można wypożyczyć w:
– Biblioteka Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5, Kraków)
– Biblioteka Kraków – filia 56 (os. Zgody 7, Kraków)

W grę planszową  „Korowód Nowohucki” można zagrać m.in. w:
– Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5, Kraków)
– ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 4, Kraków)
– Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14, Kraków)
– C-2 Południe Cafe (os. Górali 5, Kraków)
– Klub Kombinator (os. Szkolne 25, Kraków)
– łancafe (os. Centrum E 25, Kraków)
– Śmietanka Nowohucka (os. Centrum E 21, Kraków)

Animacja „Korowód Nowohucki”:

Copyright © by Authors & Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

Nowa Huta

Komentarze są wyłączone.