fbpx
Szare małe zdjęcie przedstawiające nowohucką ulicę. Dookoła szare tło z białymi blokami. Nowoczesna nowa huta. Spacer architektoniczny. Więcej szczegółów w rozwinięciu.

25 marca 2023 r., godz. 11:00.
Miejsce zbiórki zostanie podane przy zapisach.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularz (od 13 marca 2023 r., godz. 8:00, do 24 marca 2023 r., godz. 15:00) na stronie: [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Nowa Huta to zbiór fascynujących opowieści o rozwoju powojennej Polski  i powojennego Krakowa. Budowa nowego miasta, ideologiczna i polityczna presja, opór wobec systemu i konfrontacja z jego symbolami. O wszystkich tych narracjach opowiadają nowohuckie budynki, projekty przygotowywane przez przedstawicielki i przedstawicieli pokolenia Kolumbów, ocalałych z pożogi wojennej i zaangażowanych w powojenną odbudowę. Pozornie monotonna przestrzeń Nowej Huty jest nagromadzeniem architektonicznych form i idei, początkowo socrealistyczna, bardzo szybko socmodernistyczna i uzupełniona w okresie dominacji postmodernizmu. Najważniejsze nowohuckie projekty zostały omówione w przewodniku po architekturze Krakowa XX wieku, najnowszej publikacji Fundacji Instytut Architektury oraz Ośrodka Kultury Norwida. Idee stojące za ich projektami zostaną przedstawione podczas marcowego spaceru architektonicznego. 

Prowadzenie: Michał Wiśniewski – historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i architektury (Politechnika Krakowska), stypendysta Fulbrighta (Graduate School of Architecture Planning and Preservation, Columbia University). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (katedra Historii Gospodarczej i Społecznej) i Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Kurator i współkurator wystaw o architekturze. Autor licznych publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski w XIX i XX w., m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki, Adolfa Szyszko-Bohusza i Tomasza Mańkowskiego.

Spacer będzie inspirowany przewodnikiem „Modernizm, socrealizm, socmodernizm i postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”, który wyrasta z projektu Krakowski Szlak Modernizmu prowadzonego przez Fundację Instytut Architektury od 2014 roku. Więcej informacji o architekturze Krakowa na: www.szlakmodernizu.pl

Wydawca: Fundacja Instytut Architektury.

Współwydawca: Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie.

Wsparcie projektu: Urząd Miasta Krakowa.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.