fbpx
Wisząca praca złożona z drewnianych trójkątów i niebieskich ozdóbek. Pająki astralne. Więcej informacji w rozwinięciu.

24 marca 2023 r., godz. 17:00.
Galeria Huta Sztuki, Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5.

Wstęp: 30 zł. Obowiązują zapisy przez formularz na stronie: [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Pająki. Ozdoba, czy model wyobrażenia konstrukcji świata?

Tradycyjne pająki znane są w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Rosji, krajach nadbałtyckich i skandynawskich. Ich kształty i formy różnią się od sobie w zależności od regionu, ale wszystkie bezwzględnie zachwycają swoją lekką, zwiewną, fraktalną konstrukcją.

W porównaniu z innymi przykładami plastyki obrzędowej, mało wiemy o pająkach. Wiadomo, że wykonywane w ściśle określonym czasie w ciągu roku, głównie w przesilenia, przypominały o zasadzie cykliczności w przyrodzie. Wisząc w świętym kącie, sakralnym miejscu w domu, wyznaczały oś świata domowego. Niektórzy zwracają uwagę na liczbę słomek pokrywającą się z 12 miesiącami w roku. Inni podkreślają 4 ramiona pająka wyciągnięte na 4 strony świata.

A co jeszcze możemy odkryć, obcując z tą starą tradycją? Przyjdź i przekonaj się sam.

Podczas spotkania Kasia Dorota opowie to, co wie o polskich pająkach i skandynawskich himmeli. Każdy uczestnik spotkania zrobi swojego pająka krystalicznego oraz wykona krótkie ćwiczenie, by odnaleźć swój domowy święty kąt, w którym zwiśnie jego pająk.  

Prowadzenie: Kasia Dorota // Urban Magia – z wykształcenia animatorka kultury (Animacja Kultury w UJ w Krakowie oraz Animator i Menedżer Kultury w UMSC w Lublinie) z zawodu edukatorka. W latach 2011 – 2017 pracowała jako trenerka i mentorka w polsko-ukraińsko-białoruskim programie edukacyjnym dla młodych aktywistów. Pracuje w dziale edukacji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Szefowa w Urban Magii, w ramach której wykonuje przedmioty mocy i prowadzi współczesne rytuały przejścia.

Wydarzenie realizowane jest w związku z jubileuszem 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, w ramach projektu AstroHuta.

„AstroHuta” to projekt przygotowany z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W czasie jego trwania, w okresie od marca do sierpnia 2023 roku, odbędzie się cykl wydarzeń dotyczących szeroko pojętej astronomii, organizowanych przez Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida.

Dofinansowano ze środków Miasta Krakowa.

Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

AktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.