fbpx
Grafika promująca wydarzenie "Teraz w zielone gramy". Całość na ciemnozielonym tle. Na górze szary blok mieszkalny z elementami roślinności. W lewym dolnym rogu dwie postaci w stylu retro, w prawym dolnym rogu żółte kwiatki.

Link do pobrania publikacji (PDF).

Publikacja, którą kierujemy do Państwa, zachęca do spróbowania ciekawej formy rekreacji w bogatych przyrodniczo przestrzeniach Nowej Huty. Łączy odpoczynek z nauką, poznawaniem, odkrywaniem, ruchem na świeżym powietrzu i bliskością przyrody.

Zapraszamy na nowohuckie szlaki przyrodnicze, po których prowadzą nas doświadczeni edukatorzy i miłośnicy „nauki w naturze”. Z Magdaleną Kuś maszerujemy do Lasu Mogilskiego, by z różnych perspektyw doświadczać jego przestrzeni, doznawać niecodziennych wrażeń i odkrywać leśne tajemnice. Jakub Kałużny przybliża unikatowe walory przyrodnicze najmniejszego nowohuckiego użytku ekologicznego – Stawu przy ul. Kaczeńcowej, a także prezentuje tamtejsze pomniki przyrody i uczy rozpoznawać wybrane gatunki drzew. Temat drzew i ich „drugiego życia” jest również prezentowany podczas innej wyprawy prowadzonej przez Jakuba Kałużnego, tym razem w Parku Reduta. Jaką „szkatułą klejnotów” są Łąki Nowohuckie, dowiemy się od Agaty Jirak-Leszczyńskiej, która ciekawostkami i pięknymi zdjęciami zachęca do obserwacji przyrodniczych na tym terenie. Marcin Pawlik zwraca uwagę na rolę krajobrazu przyrodniczego w mieście, uczy obserwować i waloryzować otoczenie miejskie na przykładzie zieleni w dolinie Dłubni. O tym, jak dzika i piękna jest miejska natura, przekonuje nas Olga Maj podczas spaceru po nieużytkach w okolicach zalewu w Zesławicach.

Zatraćcie się w nowohuckiej przyrodzie!

O projekcie:

Teraz w zielone gramy! – projekt zakładał prowadzenie działań z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego Nowej Huty. Naszym celem było pobudzenie i ukierunkowanie rekreacyjnej aktywności mieszkańców, zarówno dzielnicy jak i całego Krakowa, do aktywnego poznawania cennych przyrodniczo terenów. W ramach projekt zorganizowaliśmy 7 wypraw prowadzonych przez doświadczonych edukatorów, podczas których uczestnicy w czynny sposób poznawali walory przyrodnicze danych miejsc oraz ich właściwości.

Wyprawy objęły najbardziej reprezentacyjne przestrzenie przyrodnicze z terenu Nowej Huty:

1) Las Mogilski – jeden z dwóch obszarów leśnych na terenie Nowej Huty,
2) Staw przy ul. Kaczeńcowej – użytek ekologiczny, utworzony dla ochrony ekosystemu, będącego siedliskiem chronionych gatunków zwierząt.
3) Park przy dworku Jana Matejki wraz z sąsiadującą rzeką Dłubnią oraz Zalewem Nowohuckim,
4) Zalew w Zesławicach,
5) Park Reduta wraz ze ścieżką edukacyjną,
6) Łąki Nowohuckie (2 wyprawy) – użytek ekologiczny, obszar Natura 2000. Wyjątkowe miejsce na mapie Nowej Huty. Na tym obszarze występuje przeszło 20 zróżnicowanych zbiorowisk roślinnych. Na tym terenie stwierdzono ponad 370 gatunków roślin kwiatowych m.in. rzadkie chronione storczyki krwiste, goździki kropkowane i kozłki lekarskie.

Powstała elektroniczna publikacja, która zawiera zbiór scenariuszy proponowanych zajęć edukacyjnych do samodzielnego wykorzystania podczas indywidualnych wypraw rodzinnych.

Koszt całkowity: 33 473 zł.
Koszt dotacji: 20 623 zł.

Zadanie współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. www.wfos.krakow.pl. Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Finansujemy Ochronę środowiska w Małopolsce.

Projekty

Komentarze są wyłączone.