Świętujemy 30-lecie Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa cykl wydarzeń, które w dużej mierze skupiają się na obserwacji życia nocnego w przyrodzie oraz poznaniu problemu, jakim jest nadmiar światła u środowisku. W programie m.in.: spotkania, warsztaty i webinaria.
Coraz częściej i chętniej spacerujemy po terenach zieleni, wybieramy się na krótsze lub dalsze wyprawy przyrodnicze. Najczęściej robimy to w dzień, przy ciepłych promieniach słońca. A czy wiemy czym żyje przyroda w nocy? Jak wygląda nocna życie dzikich zwierząt? Noc jest przecież inna od dnia. To ograniczona ilość światła, blask księżyca zamiast promieni słonecznych, uśpione dźwięki miasta, wyraźniejsze dźwięki świata przyrody. Co kryje się za tą kurtyną nocną w przyrodzie? Na to pytanie postaramy się znaleźć odpowiedź, choć z pewnością nie poznamy wszystkich tajników tego zjawiska.
Zaproszeni goście przybliżą sekrety z życia pszczół oraz nocnych spacerów jeży. Ważny problem zanieczyszczenia światłem zostanie omówimy podczas webinarium pt. „Kto w przyrodzie potrzebuje ciemnej nocy?”. Prezentacja zdjęć i filmów z leśnych fotopułapek będzie okazją do podglądania nocnego życia lasu. Nie zabraknie również wydarzeń warsztatowych, podczas których będziemy tworzyć świece z pachnącego miodem wosku pszczelego, a także uczyć się budować domki dla jeży. Wydarzenia realizowane w ramach projektu Ogrody Nowej Huty. Partner: ArcelorMittal Poland.
Szczegółowy program:
Uwaga! Wydarzenie „DOKĄD NOCĄ TUPTA JEŻ?” zostało ODWOŁANE z powodu choroby prowadzącego.
Do 31 października 2022
NOC W PRZYRODZIE. Nabór zgłoszeń do konkursu fotograficznego dla młodzieży szkolnej (klasy IV-VIII).
Regulamin: [KLIKNIJ TUTAJ]
Rozstrzygnięcie konkursu 5 listopada.
Karta zgłoszeniowa do konkursu fotograficznego: [KLIKNIJ TUTAJ]
Nagrodą w konkursie jest sprzęt audio!
15 października 2022 | 11:00-13:00
SEKRETNE ŻYCIE PSZCZÓŁ
ARTzona OKN, os. Górali 4
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]
Spotkanie z Agnieszką Gajdą-Wypasek z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy połączone z warsztatami tworzenia świec z wosku pszczelego.
Spotkanie będzie okazją do poznania życia pszczół, również tego ukrytego w szczelnych ścianach ula. A życie rodzinne pszczół jest bardzo ciekawe! Czy zatem powinniśmy się bać tych owadów? Może lepsze poznanie pozwoli nam je polubić? Jak liczna jest pszczela rodzina? Jakie znaczenie mają pszczoły dla otaczającego nas świata? Dlaczego powinniśmy dbać o pszczoły i jak możemy to robić? Spotkanie będzie okazją do wysłuchania opowieści o biologii tych owadów i poszukania odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Na zakończenie zostaną przeprowadzone warsztaty wykonania świec z naturalnego wosku.
Agnieszka Gajda-Wypasek – działaczka Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, znawczyni tematu, propagatorka wiedzy o życiu pszczół, pszczelarka z pasji i zamiłowania, właścicielka pasieki.
ARTzona OKN, os. Górali 4
DOKĄD NOCĄ TUPTA JEŻ?
SPOTKANIE ODBĘDZIE SIĘ W INNYM TERMINIE!
Spotkanie z Tomaszem Mierzwą, znawcą i ratownikiem jeży, połączone z warsztatami budowania domków dla jeży.
Jeż jest zwierzęciem nocnym, dlatego największą szansę na spotkanie z nim mamy po zmroku lub w nocy. Dzień wykorzystują, schowane w swoich kryjówkach, na spanie i odpoczynek. Po dziennej drzemce, gdy tylko zapadanie zmrok rozpoczynają polowanie. Są mięsożerne i za swoim pożywieniem potrafią przemierzać znaczne odległości. Tych ciekawostek o jeżach jest znacznie więcej. Aby je poznać skorzystaj z naszego wydarzenia, podczas którego będziemy również budować domki dla jeży.
Tomasz Mierzwa – opiekun chorych i znalezionych jeży. Swoją wiedzę zdobywał również w sposób praktyczny. Propagator mądrego i odpowiedzialnego postępowania z jeżami.
15 października 2022 | 19:00-21:00
CIEMNA STRONA PRZYRODY
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]
Miejsce zbiórki zostanie podane zapisanym uczestnikom.
Spacer przyrodniczy po Lesie Mogilskim i okolicy. Prowadzenie Jakub Kałuzny.
Zastanawialiście się kiedyś, jaki wygląda życie przyrody po zmroku? Czy jest spokojniejsze? Czy może wręcz odwrotnie – żywiołowe i burzliwe? Jakie zwierzęta tylko w nocy opuszczają swoje kryjówki, by polować, skubać trawę i pić wodę? Jakie dźwięki, kształty i cienie mogą zaskakiwać nocą? My jesteśmy ciekawi i dlatego organizujemy wycieczkę. Zapraszamy wszystkie osoby, które również nurtują takie pytania i szukają przyrodniczych przygód.
Jakub Kałuzny – edukator przyrodniczy. Z wykształcenia mgr inż. leśnictwa, z zamiłowania przyrodnik. Obecnie zatrudniony w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie − w Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza w Krakowie (w Lesie Wolskim). Posiada bogate doświadczenie zawodowe związane z ochroną przyrody (pracował m.in. w Wielkopolskim Parku Narodowym, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Wydziale Kształtowania Środowiska UMK). Od kilku lat aktywnie zajmuje się promocją, edukacją i popularyzacją wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, przede wszystkim poprzez udział w piknikach i wydarzeniach ekologicznych.
16 października 2022 | 16:00
KTO W PRZYRODZIE POTRZEBUJE CIEMNEJ NOCY?
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]
Transmisja online: www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
Webinarium. Prowadzenie prof. Krystyna Skwarło-Sońta.
Brak ciemności w nocy mocno wpływa na przyrodę, zaburzając naturalne cykle długości dnia i nocy
w poszczególnych miesiącach roku. Zwierzęta nocne błędnie interpretują panujące warunki świetlne, wydłużając czas oczekiwania na noc. Powoduje to opóźnienia w podejmowaniu pełnej aktywności. Zwierzętom pozostaje mniej czasu na polowanie, co zazwyczaj pociąga za sobą negatywne konsekwencje w postaci niedożywienia, a nawet spadku liczebności populacji.
Jakie jeszcze konsekwencje nadmiaru światła w przyrodzie są zauważalne oraz jak minimalizować nadmiar emisji światła sztucznego, Zagadnienia te będą omawiane i rozwijane podczas spotkania, na które serdecznie zapraszamy.
prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta – absolwentka i wieloletni pracownik Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, w którym uzyskała wszystkie stopnie naukowe i tytuł profesora. Obecnie emerytowany profesor zwyczajny w Zakładzie Fizjologii Zwierząt. Od lat mocno zaangażowana w propagowanie idei „Ciemnego Nieba”, a zwłaszcza zagadnienia niekorzystnego dla organizmów (ludzi i zwierząt) wpływu sztucznego światła w nocy, zaburzającego funkcjonowanie endogennego zegara biologicznego i jego konsekwencjami.
16 października 2022 | 18:00
NOCNE ŻYCIE LASU.
Zapisy: [KLIKNIJ TUTAJ]
Transmisja online: www.facebook.com/OgrodyNowejHuty
Webinarium. Prowadzenie dr Katarzyna Śnigórska i Joanna Dragon.
Spacerując w lesie bardzo rzadko mamy okazję spotkać zwierzynę. Jeżeli mamy już to szczęście, to zwykle spotkanie trwa bardzo krótko. Powodem jest skryty, zazwyczaj nocny tryb życia i unikanie człowieka przez zwierzynę. Od kilku lat do obserwacji przyrody wykorzystywane są fotopułapki. Te sprytne urządzenia pozwalają na wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów, które z kolei dostarczają ciekawych informacji o gatunkach zamieszkujących dany teren, ich liczebności, biologii i zachowaniu w naturalnym środowisku.
Aby przekonać się jak różnorodna i ciekawa jest przyroda zapraszamy na spotkanie z osobami, które opowiedzą nam o tym sposobie bezinwazyjnej obserwacji przyrody, zaprezentują najciekawsze nagrania. Partner wydarzania Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
dr Katarzyna Śnigórska – główna specjalistka ds. edukacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, edukatorka przyrodnicza, fotografka, autorka wielu publikacji o przyrodzie.
Joanna Dragon – absolwentka turystyki i rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych Uniwersytety Rolniczego na kierunku edukacja przyrodniczo-leśna. Na co dzień edukatorka w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty