fbpx

WIELKANOC W ŁUCZANOWICACH

Stowarzyszenie Przyjaciół Łuczanowic powstało z inicjatywy grupy osób pragnących kultywować tradycję oraz ocalić od zapomnienia historię miejscowości obecnie będącej częścią Krakowa.

Helena Kotarska, Iwona Sadowska i Elżbieta Kogut ze Stowarzyszenia opowiadają, jak dawniej wyglądały obchody Wielkiej Nocy – o przygotowaniach domów i wielkanocnych ozdób, o tym co znajdowało się w koszu ze święconką i o polewaniu nie tylko wodą w Śmigus Dyngus. Panie specjalnie dla Kroniki przywdziały piękne ludowe stroje i przygotowały wielkanocny stół.

SPARTA NOWA HUTA

Większość mieszkańców Nowej Huty kojarzy tylko dwa kluby – Hutnika i Wandę. Jednak starsi mieszkańcy pamiętają, że swój dobry okres w latach 50. i 60. mieli koszykarze Sparty Nowa Huta. Był to klub związany z Zakładami Przemysłu Tytoniowego w Czyżynach, który rywalizował w I lidze.

O powstaniu klubu, jego sukcesach, o tym, dlaczego zawodnicy zwani byli „Mścicielami” i co decydowało i ich sile opowiadają Piotr Kapusta z Muzeum Nowej Huty, były trener Krzysztof Książek oraz byli zawodnicy Jan Muszak, Ryszard Niemiec i Adam Kosek.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Komentarze są wyłączone.