fbpx

NOWA HUTA 1949 – 2009
W przyszłym roku Nowa Huta będzie obchodzić swoje 60. lecie. W związku z planowanymi obchodami jubileuszowymi Nowohucka Kronika Filmowa spytała mieszkańców, co sądzą na ten temat. Czy warto świętować tę rocznicę?

DZIANINOWE CUDA
W Teatrze Ludowym odbył się pokaz mody "Dzianinowe cuda", który kończył działalność Pracowni Dziewiarstwa Artystycznego, jednej z 11 manufaktur, które powstały w ramach Partnerstwa Inicjatyw Nowohuckich "Nowa Huta, Nowa Szansa". Przez 2,5 roku odbywały się kursy dziewiarskie oraz konkursy na dzianinę unikatową. W trakcie pokazu zaprezentowano efekty pracy blisko 40 projektantek, które przez ten czas tworzyły kreacje według swoich marzeń i fantazji.
O pokazie opowiada Ewa Borgosz (lider manufaktury Pracownia Dziewiarstwa Artystycznego).

z cyklu: Szlakiem zabytków Nowej Huty – DWÓR W WADOWIE
Nowa Huta kojarzona jest głownie z przemysłem i socrealistycznym blokowiskami, ale na jej terenie znajduje się również kilkanaście wspaniałych dworów i pałaców, które prezentują praktycznie wszystkie typy rezydencji – od średniowiecznego gródka aż po wille z początku XX w. Wśród nich wielką rolę odgrywa rezydencja w Wadowie, niegdyś należąca do rodziny Badenich. Początkowo był to typowy dworek staropolski, ale na przełomie XIX i XX w. przeobrażono go w piękną neorenesansową willę. Do dziś zostały ślady bogatych zdobień na fasadzie, ciekawe obramowania okien i nisze z figurami.
Materiał prezentuje też archiwalne fotografie z rodzinnego archiwum Wincentego Cieślewicza, przedstawiają zarządcę Wadowa – Józefa Cieślewicza i jego rodzinę oraz przyjaciół na przełomie XIX i XX w.

[5]realizacja: Robert Musiałek, Artur Bober[/i]

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.