fbpx

W KOŚCIELNIKACH NA LUDOWO
Materiał z festynu i Festiwalu Piosenki Ludowej, który odbył się w Kościelnikach.
Występują zespoły "Mydlniczanie" i "Emerytki" – w strojach regionalnych wykonują tradycyjne pieśni ludowe. Co roku wzrasta zainteresowanie imprezą, w tym roku na festiwal zgłosiło się 11 zespołów. O przygotowaniach opowiada Małgorzata Jezutek, dyrektor Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta, który jest organizatorem Festiwalu, a o tym, jak trudno jest namówić młodsze pokolenie do kultywowania tradycji – Maria Szopa, kierownik zespołu "Emerytki".

NIECH ŻYJE PREZYDENT
12 lat temu uczennice z Nowej Huty zrealizowały na ul. Lea happening. Były to: Zosia Papużanka z XXI LO oraz Dominika Kurdziel z Zespołu Szkół Muzycznych im. M.Karłowicza. Po latach Zosia została szanowaną panią nauczycielką, a Dominika znaną perkusistką i piosenkarką. Happening dedykowany był prezydentowi. Amatorski zapis filmowy pokazuje Zosię, która na mównicy zrobionej ze skrzynki po butelkach wygłasza stosowne przemówienie i Dominikę, która siedząc na drugiej skrzynce komentuje wszystko przygrywaniem na bębnach.

ROMEO & JULIA
Fragmenty koncertu, który odbył się w ramach III Festiwalu Sacrum Profanum w hali walcowni stali Mittal Steel Poland. Było to przedstawienie baletowe oparte na utworze Sergieja Prokofiewa "Romeo i Julia". Grała Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, reżyserem widowiska był Maciej Sobociński, a autorem choreografii Jarosław Staniek.
3-letnią historię festiwalu oraz wcześniejsze koncerty Carminy Burany i Requiem Mozarta przypomina Grzegorz Nowosielski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.