NKF nr 322 – I 2013
MADONNA CZĘSTOCHOWSKA W ŚWIECIE DZIECIĘCYCH INSPIRACJI
W Nowohuckim Centrum Kultury miała miejsce niezwykła wystawa. Pokazano na niej prace, które w 1982r, w stanie wojennym narysowało 14 dzieci w wieku 6 – 10 lat z Domu Kultury w Podgórzu. Wszystkie przedstawiały Matkę Boską, temat wówczas zakazany, a więc rysunki powstawały w tajemnicy i strachu. Największy lęk odczuwali opiekunowie młodych artystów – o czym opowiada Kazimierz Machowina. Od kilkunastu lat prace leżały w domu kolekcjonera sztuki Ireneusza Zwolińskiego. Po 30 latach od powstania zostały znowu pokazane. Zadziwia ich ładunek emocjonalny i – co wcale nie takie oczywiste – artystyczny. Na wernisażu znaleźli się niektórzy autorzy rysunków, m.in. Sabina Kłys i Joanna Szmigielska.
ŚWIĄTECZNE KLIMATY
W Przedszkolu nr 110 w Nowej Hucie dzieci przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia. Piekły pierniczki i cynamonowe ciasteczka do powieszenia na choince, ćwiczyły śpiewanie kolęd, a nawet przygotowały jasełka – wspólnie z rodzicami.
SMOCZE SKWERY
Smocze Skwery to projekt, który zakłada powstanie w każdej dzielnicy Krakowa wielopokoleniowego placu zabaw i rekreacji. Miejsca dla wszystkich – wnuków i dziadków, dzieci i rodziców. Jeden z pierwszych powstał w Nowej Hucie, w pobliżu NCK. Znajdują się tu nie tylko urządzenia do zabaw, ale także do gimnastyki i rehabilitacji. To jedno z tych miejsc, które mają aktywizować i integrować społeczność lokalną.
O Smoczych Skwerach opowiadają Radny Miasta Krakowa Tomasz Urynowicz i Michał Pytlik z ZIKiT Kraków.
realizacja: Zbigniew Jarosz