fbpx

NKF nr 381 – V 2014

NORWID W KRAKOWIE. PODRÓŻ DO ŹRÓDEŁ[/b]
W maju odbyły się jubileuszowe XX Dni Norwidowskie organizowane przez Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida – tym razem pod hasłem "Norwid w Krakowie. Podróż do źródeł". Jednym z punktów programu było spotkanie w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jego trakcie wiersze Cypriana Kamila Norwida czytał Jan Peszek, rozdano też dyplomy w konkursach norwidowskich.
Kordynator projektu, Urszula Perlińska, opowiedziała Kronice o 20-letniej tradycji tych spotkań i przypomniała najważniejsze wydarzenia z ostatnich lat.

DAGNY
W kinie studyjnym Sfinks odbyło się spotkanie z reżyserem Haakonem Sandoy. Ten norweski twórca przyjechał do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Niegdyś student łódzkiej Filmówki, w 1977r. wyreżyserował film "Dagny" poświęcony Dagny Juel, żonie Stanisława Przybyszewskiego. Widzowie Sfinksa mogli go obejrzeć w odnowionej cyfrowo wersji. Autor chętnie opowiadał o swoich związkach z Polską i Krakowem.

SŁOWOTWÓR – CAFE LITERACKA
W ramach XX Dni Norwidowskich powstało przedstawienie "Słowotwór – Cafe literacka". Spektakl oparty na tekstach Cypriana Kamila Norwida i Tadeusza Różewicza mówi o znaczeniu słów – niegdyś i dzisiaj. Przygotowany został przez Międzypokoleniową Grupę Teatralną Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida, która skupia młodzież i seniorów. O spektaklu opowiadają Radosław Sołtys i Joanna Kornas-Chmielarz.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.