fbpx

NKF nr 606 – XII 2019

PARK KULTUROWY NOWA HUTA
Decyzją Rady Miasta Krakowa powołany został Park Kulturowy Nowa Huta. Jest to drugi po Starym Mieście park kulturowy w Krakowie. Obejmuje najstarsze, powstałe w latach 50. nowohuckie dzielnice skupione wokół Placu Centralnego. Będzie chronił warstwę zabytkową Nowej Huty – jej układ urbanistyczny i detale architektoniczne. O Parku Kulturowym opowiadają Sławomir Pietrzyk i Michał Drewnicki – wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

z cyklu DZIEDZICTWO CYSTERSÓW – KAPITULARZ
Kapitularz Opactwa Cystersów w Mogile pochodzi z XIII w. To tu każdy młody mnich przywdziewa swój pierwszy habit, tu ojcowie spotykają się na naradach i modlą. Pod posadzką do połowy XIX w. chowani byli opaci. Przez wieki kapitularz był przebudowywany, stąd mieszają się w nim różne style. Jednym z najbardziej burzliwych okresów w jego historii był najazd Szwedów, ślady ich pobytu widać do dziś na kamiennych kolumnach. Ciekawostką są też trzy trony. O wszystkim tym opowiada Andrzej Broda.

MIKOŁAJ NA SZYNACH
Przez Nową Hutę przejechał pięknie oświetlony i ozdobiony świąteczne tramwaj, w którym Św. Mikołaj rozdawał drobne upominki – dzieciom i dorosłym.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.