fbpx

NKF nr 624 – IV 2020

z cyklu DZIEDZICTWO CYSTERSÓW – RETABULUM ZE ŚWINAWY

Andrzej Broda, przewodnik i pasjonat historii, w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego dziedzictwu Cystersów w Mogile opowiada o historii głównego ołtarza w Sanktuarium Krzyża Świętego. Pochodzi z XVI w., ale do Mogiły trafił dopiero w 1946r. Początkowo znajdował się w kościele w Świnawie, przechowywany był również w muzeach. Zależnie od okresu roku liturgicznego ma 3 odsłony. Zmienia się w o kresie Wielkiego Postu, w Wielki Czwartek i Wielką Sobotę.

KRZESŁAWICE HUGO KOŁŁĄTAJA

Mało kto z mieszkańców Nowej Huty wie, że  w Krzesławicach mieszkał kiedyś jeden z twórców Konstytucji 3 Maja – Hugo Kołłątaj. Od 1787 r. dzierżawił on wioskę od Akademii Krakowskiej. Majątku pozbawiła go Targowica. Po Insurekcji Kościuszkowskiej został uwięziony w Ołomuńcu. To tu właśnie napisał wiersz „Daremne projekta”, w którym wyrażał tęsknotę za utraconymi Krzesławicami. Dworek Kołłątaja już nie istnieje, został rozebrany w 1918r.

O Hugo Kołłątaju opowiada Maciej Miezian  z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa O/Dzieje Nowej Huty.

TWARZE NOWOHUCKIEGO SPORTU – BOGUCHWAŁ FULARA

Boguchwał Fulara to legenda krakowskiej piłki ręcznej. W latach 1975 – 81 był trenerem drużyny Hutnika Kraków, która w tym czasie trzykrotnie zdobyła mistrzostwo Polski. Wyszło z niej 4 olimpijczyków. Po zakończeniu kariery trenerskiej zrobił bardzo wiele dla nowohuckiego klubu. Niedawno Boguchwał Fulara otrzymał niezwykle prestiżowe Wyróżnienie Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego w kategorii „Całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”.

O trenerze opowiadają: Marek Wiłkowski i Jerzy Garpiel – byli piłkarze ręczni Hutnika Kraków i Reprezentacji Polski, Jan Gmyrek – brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976r. oraz prof. Szymon Krasicki z Polskiej Akademii Olimpijskiej.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Komentarze są wyłączone.