fbpx

NKF nr 638 – X 2020

70-LECIE KS HUTNIK

Kronika poświęcona historii Klubu Sportowego Hutnik. Powstał już w rok po rozpoczęciu budowy Huty im Lenina, ale brak infrastruktury sportowej ograniczał powołanie większej ilości dyscyplin.

Powstające obiekty sportowe, jak stadion i nowoczesna hala, przyczyniły się do osiągania pierwszych sukcesów. Najpierw pokazali się pięściarze, którzy w latach 60. pod wodzą trenera Olejniczaka dwukrotnie zdobyli mistrzostwo Polski. Mieli w swych szeregach min. Stanisława Dragana, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 r. Kolejna dyscyplina, która dała powody do radości nowohuckim kibicom, to męska siatkówka. Drużyna po wejściu do ekstraklasy dwukrotnie z rzędu zdobyła wicemistrzostwo Polski, a w latach późniejszych mistrzostwo.

Przełom lat 70. i 80. to absolutna dominacja piłkarzy ręcznych, którzy z trenerem Boguchwałem Fularą trzykrotnie zdobyli mistrzostwo Polski, mając w drużynie medalistów olimpijskich z Montrealu –  Jana Gmyrka i Alfreda Kałuzińskiego. W latach 80. po raz pierwszy do ekstraklasy awansowali piłkarze.

Przemiany ustrojowe i brak finansowania ze strony huty doprowadziły do sukcesywnego zaprzestania działalności kolejnych sekcji. W 2010 r. powstało Stowarzyszenie Nowy Hutnik 2010, które podjęło się, na miarę swoich możliwości, reaktywować sekcję piłki nożnej.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Komentarze są wyłączone.