6 listopada 2022 | 10:00
Studyjne Kino Sfinks | Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5
wstęp wolny
zapisy: sfinks@okn.edu.pl; tel.: 12 644 27 65 w. 32
Jak wyglądała kamera? Czym różnią się stare filmy od nowych? Kiedy odbył się pierwszy pokaz filmowy? Na te i inne pytania odpowiemy sobie w trakcie warsztatów filmowych w kinie Sfinks w Krakowie. Warsztaty filmowe „Od maszynek optycznych do pierwszych pokazów kinowych” to zajęcia edukacyjne, które przybliżą najmłodszym widzom początki filmu i historię kina. Warsztaty podzielone będą na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. W pierwszej części uczestnicy poznają ciekawostki związane z wynalezieniem pierwszej kamery, pierwszymi pokazami filmowymi oraz zobaczą fragmenty klasyków kina niemego. W części praktycznej uczestnicy będą mieli okazję stworzyć swój film, który później zobaczą na dużym ekranie.
Prowadzenie warsztatów: Dariusz Janiczak – nauczyciel, pedagog specjalny, filmoterapeuta i nauczyciel z kilkunastoletnim doświadczeniem. Prowadzący warsztaty filmowe oraz spotkania filmoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży w krakowskim studyjnym kinie Sfinks. Współtwórca i koordynator ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Osób z Niepełnosprawnościami FilmON, który odbywa się w Krakowie. Autor kilku filmów amatorskich nagradzanych na ogólnopolskich Festiwalach Filmowych. Od niedawna jest również jednym z twórców Nowohuckiej Kroniki Filmowej w której prezentowane są reportaże nt. osób i wydarzeń z dzielnicy Krakowa – Nowej Huty.
Warsztaty są częścią wydarzenia „Gorączka kinowa. O początkach pewnej epoki” zorganizowanego w ramach obchodów 126. rocznicy pierwszego pokazu filmowego na ziemiach krakowskich.
Organizator: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
Partnerzy: krakowskie kina studyjne: Agrafka, KIKA, Kijów, Kino Pod Baranami, Mikro, Paradox, Sfinks
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa
Partnerzy: krakowskie kina studyjne: Agrafka, KIKA, Kijów, Kino Pod Baranami, Mikro, Paradox, Sfinks