fbpx

Nowohucka Kronika Filmowa istnieje od 2004 roku. Jej producentem jest Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida. Swoim pomysłem nawiązuje do Polskiej Kroniki Filmowej, która do połowy lat 90. poprzedzała wszystkie filmy w polskich kinach. NKF pokazuje jednak rzeczywistość tylko jednej dzielnicy – Nowej Huty. W każdym odcinku widzowie mogą znaleźć felietony poświęcone ciekawym wydarzeniom kulturalnym i społecznym, filmowe portrety nowohucian, opowieści o niezwykłych miejscach i cennych zabytkach, historie z przeszłości. Często pojawiają się materiały archiwalne, które z determinacją staramy się wyciągać z wszelkich archiwów i zbiorów.

Przez ostatnich kilkanaście lat Kronikę tworzyło wielu świetnych realizatorów. Pierwsze odcinki reżyserował Jerzy Ridan. W kolejnych latach dołączyli: Robert Musiałek i Artur Bober, Marcin Kaproń i Anna Pankiewicz, Marek Nawracaj, Zbigniew Jarosz, Grzegorz Zariczny, Krzysztof Ridan, Joanna Urbaniec i Łukasz Lenda.

Premierowe odcinki Nowohuckiej Kroniki Filmowej ukazują się w każdy piątek. Można je oglądać przed wszystkimi seansami w Kinie Studyjnym Sfinks oraz na antenie TVP Kraków.