fbpx

 

 

Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka.

Zasady dyskusji:

  • szanujemy opinie innych,
  • nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy, im więcej różnych opinii tym lepiej
  • nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujemy je przeczytać,
  • przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
  • każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to, w jakim tempie czyta, bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą,
  • jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
  • przede wszystkim mamy się dobrze bawić!

Egzemplarze omawianych książek można wypożyczyć bezpłatnie w Bibliotece Klubu Kuźnia.

DKK realizowane są ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje literaturę i czytelnictwo.

Kontakt: tel. 12 648 08 86, biblioteka@kuznia.edu.pl

Podsumowanie spotkań DKK dla młodzieży w sezonie 2022/23

17 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3 (Osiedle Szkolne 37). W spotkaniu wzięło udział 6 osób. Uczestnicy dostali wcześniej do przeczytania powieść Doroty Suwalskiej pt. „Czarne jeziora”. W trakcie spotkania omówiliśmy konstrukcję powieści, porozmawialiśmy na temat relacji rodziców z dziećmi oraz problem stygmatyzacji młodych osób przewlekle chorych, w szczególności zarażonych wirusem HIV.

***

27 lutego 2023 r. o godzinie 15:30 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, działającego przy Bibliotece Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida w Krakowie. Uczestniczki i uczestnicy spotkali się w Bibliotece Szkolnej w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3, na os. Szkolnym 37, aby porozmawiać na temat książki Adama Silvery, zatytułowanej „Nasz ostatni dzień”. Lektura wzbudziła wśród każdej z 10 osób biorących udział w spotkaniu wiele emocji. Podczas szeroko zakrojonej dyskusji zwrócono uwagę m. in. na możliwość spojrzenia na jedną sprawę z dwóch skrajnie przeciwstawnych perspektyw, a także poruszono takie wątki, jak zachowanie człowieka w sytuacji dialogu, czy też w sytuacjach granicznych.

***

14 grudnia 2022 r. o godzinie 15:30 miało miejsce drugie spotkanie nowego Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, działającego przy Bibliotece Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida. Uczestnicy spotkali się w Bibliotece w Zespole Szkół Mechanicznych nr 3, na os. Szkolnym, i dyskutowali na temat książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, zatytułowanej „Stan splątania”. W spotkaniu wzięło udział 8 osób. Rozmowa dotyczyła wrażenia, jakie lektura wywarła na uczestnikach. Przede wszystkim skupiono się na zawartej w książce trafnej diagnozie współczesnych problemów międzyludzkich, z których lwia część sprowadza się do kwestii komunikacji i braku podejmowania próby wzajemnego zrozumienia.

***

21 października 2022 r. o godz. 15:30 w Bibliotece Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie odbyło się spotkanie nowopowstałego Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, w którym wzięło udział 7 osób. Poświęcone było książce Terry’ego Pratchetta, zatytułowanej „W północ się odzieję”. Uczestnicy rozmawiali o ogólnych wrażeniach po lekturze książki. Podczas spotkania nawiązała się ożywiona dyskusja na temat zarówno postaci, jak i koncepcji fabularnych w kontekście literatury młodzieżowej i fantastyki.