fbpx

 

 

Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka.

Zasady dyskusji:

  • szanujemy opinie innych,
  • nie oceniamy gustów czytelniczych członków grupy, im więcej różnych opinii tym lepiej
  • nie wszystkie lektury przypadną nam do gustu, ale mimo to spróbujemy je przeczytać,
  • przychodzimy na spotkanie nawet, jeśli nie udało się nam dokończyć lektury,
  • każdy członek grupy jest w niej mile widziany, bez względu na to, w jakim tempie czyta, bądź też ile swojego czasu może spędzać z grupą,
  • jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki,
  • przede wszystkim mamy się dobrze bawić!

Egzemplarze omawianych książek można wypożyczyć bezpłatnie w Bibliotece Klubu Kuźnia.

DKK realizowane są ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje literaturę i czytelnictwo.

Kontakt: tel. 12 648 08 86, biblioteka@kuznia.edu.pl

_______________________________________________________

Bieżące spotkania:

Abstrakcyjna grafika przedstawiająca żółtą książkę, z której wylewają się jasnoniebieskie plamy. Ciemnozielone tło. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Spotkanie organizacyjneDyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Spotkanie organizacyjne
11 października 2022 r., godz. 18.30.

Wstęp wolny.

Dyskusyjne Kluby Książki tworzą czytelnicy, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. DKK realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, zajmującego się promowaniem czytelnictwa.

Abstrakcyjna grafika przedstawiająca żółtą książkę, z której wylewają się jasnoniebieskie plamy. Ciemnofioletowe tło. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Książka: Zygmunt Miłoszewski, ziarno prawdy..

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych: Zygmunt Miłoszewski, „Ziarno prawdy”

31 maja 2022 r., godz. 18:00.
Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Złotego Wieku 14.

Wstęp wolny.

Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych uczestnicy będą rozmawiać na temat książki Zygmunta Miłoszewskiego, zatytułowanej „Ziarno prawdy”.

 

 

Abstrakcyjna grafika przedstawiająca żółtą książkę, z której wylewają się jasnoniebieskie plamy. Ciemnofioletowe tło. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Książka: Maciej Płaza, Robinson w Bolechowie.Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych: Maciej Płaza „Robinson w Bolechowie”

12 kwietnia 2022 r., godz. 17:00.
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Złotego Wieku 14.

Podczas kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych uczestnicy będą rozmawiać na temat książki Macieja Płazy, zatytułowanej „Robinson w Bolechowie”.

 

 

Abstrakcyjna grafika przedstawiająca żółtą książkę, z której wylewają się jasnoniebieskie plamy. Ciemnofioletowe tło. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Książka: Ewa Winnicka, Angole

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych: Ewa Winnicka „Angole”.

15 lutego 2022 r., godz. 17:00.
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Złotego Wieku 14.

Reportaż Ewy Winnickiej pt. „Angole”, to historia emigracji opowiedziane przez samych zainteresowanych. Autorka w rozmowach z osobami, które w wyjechały do Wielkiej Brytanii buduje obraz zarówno polskiej społeczności emigracyjnej jak i samych obywateli królestwa. 

 

 

Abstrakcyjna grafika przedstawiająca żółtą książkę, z której wylewają się jasnoniebieskie plamy. Ciemnofioletowe tło. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Książka: Agata Kristi, Śledztwo na cztery ręce.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych: Agata Christie, „Śledztwo na cztery ręce”.

7 grudnia 2021 r., godz. 17:00.
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, uzależniona od aktualnych rozporządzeń. 

Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze. Najważniejsze jest to, jakie wrażenie wywarła na nich książka.

Prowadzenie: Barbara Cygan.

 

Abstrakcyjna grafika przedstawiająca żółtą książkę, z której wylewają się jasnoniebieskie plamy. Ciemnofioletowe tło. Data: szesnasty listopada, godzina siedemnasta. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Książka: Mariusz Urbanek - Broniewski.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych: Mariusz Urbanek, „Broniewski”.
16 listopada 2021 r., godz. 17:00.
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, uzależniona od aktualnych rozporządzeń.

Oparta na materiałach źródłowych, bogato ilustrowana biografia Władysława Broniewskiego, znakomitego poety, patrioty, socjalisty, uczestnika walk o niepodległość, adiutanta Józefa Piłsudskiego.

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych na rozmowę o książce Mariusza Urbanka, zatytułowanej „Broniewski. Miłość, wódka, polityka”. Spotkanie poprowadzi Barbara Cygan. Dyskusyjne Kluby Książki tworzą czytelnicy, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się w raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce.

 

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych: Zsuzsa Bánk, „Jasne dni”

19 października 2021 r., godz. 17:00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Wstęp wolny.
Prowadzenie: dr Anna Mazela.

Relacje ze spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki sezonu 2022/23

Logotyp Dyskusyjnego Klubu Książki. Białe litery DKK na czerwonym tle przypominającym proporczyk, pod spodem na ciemnoszarym pasku podpis "dyskusyjny klub książki".

DKK dla dorosłych

21 marca 2023 roku, w Światowym Dniu Poezji, w Bibliotece Klubu Kuźnia | Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych wokół tomu Wisławy Szymborskiej pt. „Dwukropek”. W spotkaniu uczestniczyło 6 osób. Zebrani wypowiadali się na temat swoich odczuć i wrażeń po lekturze tomiku, wymieniali wiersze, które najbardziej zapadły im w pamięć. Ustalone zostały główne cechy poezji Szymborskiej widoczne w omawianej publikacji, a także poddane pod rozwagę zostały tłumaczenia wierszy noblistki oraz fenomen szerokiego i pozytywnego odbioru tej twórczości za granicami kraju. Przedstawione zostały również najnowsze publikacje dotyczące Szymborskiej, zakupione niedawno do zbiorów biblioteki. Przy okazji rozmów o poezji wspomniana została również Grupa Literacka Sylaba, działająca w Ośrodku Kultury Norwida w Krakowie.

10 stycznia 2023 roku w Bibliotece Klubu Kuźnia OKN odbyło się pierwsze w roku kalendarzowym 2023 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Zebrani dyskutowali na temat książki Michała Cichego pt. „Pozwól rzece płynąć”, która wzbudziła ich zainteresowanie, była przyjemną lekturą oraz pobudziła liczne tematy do rozmowy, m.in. refleksję nad potrzebą zatrzymania się w codziennym pędzie, czy też obecność ludzi bezdomnych w przestrzeni miejskiej, w której żyjemy.

***

15 listopada 2022 r. o godz. 18.30 miało miejsce stacjonarne spotkanie w ramach działającego od lat przy Bibliotece Klubu Kuźnia OKN Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób, które dyskutowały nad książką Kjersti Annesdatter Skomsvold, pt.: „Im szybciej idę, tym jestem mniejsza”. Uczestnicy rozmawiali o ogólnych wrażeniach po lekturze książki. Skupiono się przede wszystkim na postaci głównej bohaterki Mathei Martinsen, starszej kobiety, która boryka się z własną samotnością i perspektywą zbliżającej się śmierci. Uczestnicy doszli jednak do wniosku, że główną tematyką nie jest tu wcale starość i zbliżająca się śmierć, lecz raczej samotność, izolacja, fobia społeczna i inne zaburzenia psychiczne o podobnych objawach, które mogą dotyczyć również osób młodych.

***

We wtorek, 11 października 2022 roku o godzinie 18.30 w Bibliotece Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida odbyło się pierwsze w tym sezonie organizacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Temat zwyczajów i przyzwyczajeń czytelniczych wywołał wśród licznie zebranych ożywienie i radosny nastrój. Przedstawione zostały również publikacje wybrane do dyskusji na najbliższe spotkania oraz rozdano egzemplarze książki, która omawiana będzie na kolejnym, listopadowym spotkaniu. Po zakończeniu części głównej czytelnicy kontynuowali dyskusję o rozpoczętych na spotkaniu tematach, a także rozmawiali o własnej twórczości pisarskiej.

Relacje ze spotkań Dyskusyjnych Klubów Książki sezonu 2021/22

Logotyp Dyskusyjnego Klubu Książki. Białe litery DKK na czerwonym tle przypominającym proporczyk, pod spodem na ciemnoszarym pasku podpis "dyskusyjny klub książki".DKK dla dorosłych

19 października 2021 r. o godz. 17.00 miało miejsce stacjonarne spotkanie w ramach działającego od lat przy Bibliotece Klubu Kuźnia OKN Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. W spotkaniu uczestniczyło 6 osób, które dyskutowały nad książką Zsuzsy Bank, Jasne dni. Uczestnicy rozmawiali ogólnych wrażeniach po lekturze książki. Podkreślono przede wszystkim baśniowość książki, lekkość opisu trudnych wydarzeń życiowych oraz specyfikę stylu literackiego obranego przez autorkę. Wywiązała się również dyskusja na temat różnic w odbiorze bohaterów w zależności od wieku Czytelników oraz posiadanego doświadczenia życiowego.

***

16 listopada 2021 r. o godz. 17.00 odbyło się stacjonarne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, w którym wzięło udział 5 osób. Poświęcone było książce Mariusza Urbanka, zatytułowanej Broniewski. Miłość, wódka, polityka. Uczestnicy rozmawiali o ogólnych wrażeniach po lekturze książki. Podczas spotkania nawiązała się ożywiona dyskusja na temat zarówno postaci, jak i twórczości Broniewskiego w kontekście historii polityczno-kulturowej Polski.

* * *

7 grudnia 2021 r. o godz. 17.00 miało miejsce ostatnie w roku kalendarzowym 2021 stacjonarne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, w którym uczestniczyło 6 osób. Poświęcone było książce Agaty Christie, Śledztwo na cztery ręce. Rozmowa toczyła się zarówno wokół opowiadań zawartych w Śledztwie na cztery ręce, jak i innych książek Agaty Christie. Uczestnicy dyskutowali również o wpływie twórczości autorki na innych współczesnych pisarzy oraz sposobie propagowania anglosaskiej literatury klasycznej przez różne media wizualne.

***

15 lutego 2022 roku w Klubie Kuźnia OKN odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym stacjonarne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, w którym uczestniczyło 5 osób. W ramach spotkania uczestniczki rozmawiały o „Angolach” Ewy Winnickiej, reporterskim wywiadzie o współczesnej polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Dyskusja koncentrowała się wokół problemów adaptacji reprezentantów różnych grup społecznych z Polski w odmiennym krajobrazie kulturowym, obyczajowym, etnicznym. Historie niektórych postaci opisanych w książce Ewy Winnickiej przywoływały też osobiste wspomnienia uczestniczek spotkania z pobytu w Wielkiej Brytanii.

***

12 kwietnia 2022 roku w nowo wyremontowanej Bibliotece Klubu Kuźnia OKN odbyło się kolejne stacjonarne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, w którym wzięło udział 6 osób. Podczas spotkania omawiano książkę Macieja Płazy, zatytułowaną „Robinson w Bolechowie”. To wielowątkowa powieść erudycyjna, w której losy głównych bohaterów przeplatają się ze sobą tworząc zagadkową aurę pełną niedopowiedzeń. Odkrywanie tajemnic głównych postaci tej powieści,  dla której autor stworzył oryginalną formę językową, wyszukiwanie ukrytych znaczeń malarskich i literackich było ciekawym wyzwaniem dla uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.

***

31 maja 2022 roku w Bibliotece Klubu Kuźnia OKN odbyło się ostatnie w sezonie przedwakacyjnym stacjonarne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, w którym uczestniczyły 4 osoby. Lekturę omawianą podczas spotkania stanowiła powieść kryminalna Z. Miłoszewskiego, „Ziarno prawdy”, która wzbudziła wśród uczestniczek wiele emocji. W ramach dyskusji podjęto różne zagadnienia, m. in. akcentowano rolę problematyki społecznej poruszonej w książce oraz obecność licznych wątków psychologicznych.