Biblioteka Klubu Kuźnia organizuje różne cykle wydarzeń. Obecnie są to:

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. DKK realizowane są ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje literaturę i czytelnictwo. Egzemplarze omawianych książek można pożyczyć bezpłatnie w Bibliotece Klubu Kuźnia.

LITERACKI WTOREK CZYTELNIKÓW

Spotkania z literaturą, które odbywają się od kilkunastu lat w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w każdy ostatni wtorek miesiąca, są okazją, by spotkać się w gronie ludzi, których łączy pasja czytelnicza i miłość do książek oraz promować dobrą literaturę podczas rozmów o książkach w zaciszu biblioteki.

BAJKI NIE TYLKO EUROPEJSKIE

Cotygodniowe (od 1997 roku) spotkania z baśnią i bajką z całego świata dla dzieci przedszkolnych. Chcemy naszym milusińskim, poprzez wspólne czytanie połączone z ćwiczeniami i zagadkami umysłowymi, zabawami ruchowymi i plastycznymi, przybliżyć literaturę dziecięcą polską i obcą, wyczarować piękne, baśniowe obrazy, nauczyć poszanowania dla książki i przybliżyć instytucję biblioteki.

W 2011 roku Bajki europejskie otrzymały Słoneczniki, nagrodę portalu czasdzieci.pl.

GRUPA LITERACKA „SYLABA”

Bezpłatne warsztaty z Grupą Literacką „Sylaba” od stycznia 2018 roku prowadzi Michał Zabłocki – poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego przy Wydziale Polonistyki UJ, od 2014 roku Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Kraków.

„Sylabę” prowadziła przez lata Elżbieta Zechenter-Spławińska, polonistka i poetka, odkrywczyni literackich talentów. Opiekunką literatów od 2018 jest kulturoznawczyni i poetka dr Anna Mazela.

„Sylaba” nie jest literacką grupą w słownikowym znaczeniu tego terminu. Grupę literacką tworzą konkretni twórcy zjednoczeni przez wspólny program i nierzadko osobę przywódcy, kogoś obdarzonego silniejszą indywidualnością poetycką, czy jedynie charyzmą. Dla „Sylaby” rzeczywiście istotni są wyjątkowi prowadzący, jednak jednoczy ją głównie miejsce spotkań – Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida oraz odmienność tworzących grupę indywidualności. Każdy wnosi w jej budowę swoją literacką cegiełkę, a wszystkie one są jednako ważne. I może to właśnie stanowi, że ta grupa działająca nieprzerwanie w Ośrodku Kultury prawie 30 lat jest wyróżniającym się zjawiskiem na mapie kulturalnej Krakowa. Gośćmi „Sylaby” byli krakowscy poeci: Ewa Lipska, Józef Baran, Henryk Cyganik.

Grupa Literacka „Sylaba” skupia obecnie ponad 30 osób. Są w niej m. in. architekt, prawnicy, nauczyciele, romanistka, graficzka, kulturoznawcy, studenci UJ, AGH, Uniwersytetu Pedagogicznego, a także młodzież licealna i emeryci. Piszą wiersze, literacką prozę, a na comiesięcznych warsztatach w jeden z czwartków miesiąca dyskutują o własnych wierszach oraz zjawiskach, fascynacjach i wydarzeniach literackich.

Dotąd ukazało się pięć Almanachó Poetyckich „Sylaby”, w których swoje utwory prezentowali: Jagoda Cieszyńska, Alicja Pochylczuk, Jadwiga Solarz, Anna Wojnarska-Maińska, Monika Mostowik, Marta Pilszczek, Marta Eloy-Cichocka, Justyna Derlatka, Karolina Grzywnowicz, Kama Szutowska, Katarzyna Tobjasz, Eliza Tołwińska, Hanna Tołwińska, Anna Mazela, Kaja Gawryszczak, Cezary Zalewski, Łukasz Mańczyk, Jerzy Franaszek, Leszek Wójcik, Marcin Ożóg, Marcin Balicki, Kuba Kisielewski, Grzegorz Zariczny, Adam Górka, Natalia Biesiada-Myszak, Natalia Kędzierska, Adam Suder, Katarzyna Bomba, Zygmunt Ficek, Paulina Pidzik, Justyna Janusz, Jolanta Pilch, Ewa Pukal, Alicja Fidowicz, Wanda Dziadkowiec, Maria Wójtowicz, Mariola Frankiewicz.

Wielu z nich idzie już swoją indywidualną drogą twórczą wydając własne książki. Niektóre z nich promowaliśmy w Ośrodku Kultury organizując spotkania autorskie.

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich piszących poezję i małe formy prozatorskie. Zachęcamy do przyniesienia swoich utworów (wydrukowanych w kilku kopiach) – zostaną wysłuchane z uwagą, a uczestnicy mogą także liczyć na życzliwą pomoc ekspertów.

Warsztaty odbywają się w Klubie Kuźnia (os. Złotego Wieku 14).

Kontakt: tel. 12 648 08 86, e-mail: a.mazela@kuznia.edu.pl, k.kosowska@kuznia.edu.pl

Strona na Facebooku Grupy Literackiej Sylaba.