fbpx

Bez różnicy płci. Historia walki o prawa wyborcze kobiet

Białe tło grafiki z liniami prostopadłymi w kolorach złotym, czerwonym i niebieskim. Bez różnicy płci.

20 kwietnia-20 maja 2022 r.
Sektor Sztuki Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 5; Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Złotego Wieku 14.

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia OKN oraz Klubu Kuźnia.

Wstęp wolny.

„Skoro kobieta może zgodnie z prawem zawisnąć na szubienicy, winna również mieć prawo stanąć na mównicy” – powiedziała niegdyś Olimpia de Gouges, francuska abolicjonista, niezależna myślicielka i prekursorka feminizmu, ścięta w 1793 roku za przygotowanie w czasie Rewolucji Francuskiej Deklaracji praw kobiety i obywatelki.

Pierwsze głośne postulaty w sprawie zrównania praw kobiet i mężczyzn pojawiły się u schyłku XVIII wieku i chociaż minęło od tego momentu już sporo czasu – tematyka nadal pozostaje aktualna. Chociaż zdecydowana większość państwa na początku XX wieku postanowiła przyznać kobietom prawo do głosowania, to są miejsca, w których zrobiono to dopiero w wieku XXI.

Prawo do głosu, prawo do nauki czy prawa obywatelskie to kwestie wywalczone przez same kobiety. Komiks „Bez różnicy płci. Historia walki o prawa wyborcze kobiet” autorstwa Agnieszki Grzybek i Beaty Sosnowskiej, powstały w ramach projektu „Pionierki, emancypantki, buntowniczki”, dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, opowiada o kobietach wyjątkowych, których siła i determinacja są przyczyną posiadanych dzisiaj praw.

Zapraszamy do poznania trzech wyjątkowych historii o walce kobiet i ich prawa. Pierwsza historię o tym, jak kobiety wywalczyły sobie prawo do nauki i miejsca na uniwersytetach mogą Państwo poznać w Sektorze Sztuki OKN (os. Górali 5). W tematykę wprowadzi sylwetka Kazimiery Bujwidowej, polskiej prekursorki walki kobiet o prawo do edukacji. Kobiety chciały istnieć nie tylko w nauce, ale pragnęły równie mocno działać w polityce i mieć na nią realny wpływ. Z tymi historiami mogą Państwo zapoznać się w Klubie Kuźnia (os. Złotego Wieku 14), gdzie opowieści o polskich siostrach przybliżą kwestię prawa do głosu praw obywatelskich.

Zachęcamy do tego, aby poznać wielkie polskie kobiety. Wystawa wybranych fragmentów komiksu będzie dostępna od 20 IV do 20 V 2022 roku.

Szczegółowe informacje:
Galeria Huta Sztuki
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, 31-953 Kraków
tel: 12 644 27 65 (w. 34/25)
b.solecka@okn.edu.pl
hutasztuki@okn.edu.pl

AktualnościAktualnościGaleria Huta SztukiGaleria mSektor Sztuki

Komentarze są wyłączone.