fbpx
Czarnobiała fotografia Jerzego Ridana. Siwowłosy mężczyzna w kurtce i białej koszulce trzymający kamerę na ramieniu. Obok statyw. W tle słabowidoczne bloki mieszkalne. Dzień Jerzego Ridana. Więcej informacji we wpisie.

Dzień Jerzego Ridana

W tym roku obchodzimy jubileusz 80-lecia urodzin Jerzego Ridana (1943–2016), scenarzysty, pedagoga i publicysty, dokumentalisty Nowej Huty, przez wiele lat związanego z naszą instytucją, jednego z pomysłodawców Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Zapraszamy 22 kwietnia 2023 od godz. 14:00. Szczegółowe informacje w rozwinięciu.
Kobieta w lewej części zdjęcia odwrócona bokiem do oglądającego. W tle ściana z rzędem prac malarskich.

Wernisaż wystawy „Interpretacje – młode spojrzenie” [GALERIA ZDJĘĆ]

24 lutego 2023 r. odbył się wernisaż wystawy pt. „Interpretacje – młode spojrzenie”. Zaprezentowano prace młodzieży zrealizowane w autorskiej Pracowni Rysunku i Malarstwa Loli Styrylskiej. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, która znajduje się we wpisie.
Fragment obrazu w formie koła. Wokół ciemnoniebieskie tło.

Wernisaż wystawy „Moje akwarele” Wojciecha Pająka

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Moje akwarele” Wojciecha Pająka, który odbędzie się 7 października 2022 r. o godzinie 18.00 w Sektorze Sztuki Ośrodka Kultury Norwida. Wystawa będzie dostępna do 14 listopada 2022 r.
Różowe tło z ciemnoróżowymi pasami. W prawej części wizerunek węża. Pejzaż nieuchwytny łowię.

Pejzaż nieuchwytny łowię. Wystawa malarstwa Magdaleny Smagi i Joanny Wadas

Zapraszamy na wernisaż wystawy „Pejzaż nieuchwytny łowię” Magdaleny Smagi i Joanny Wadas, który odbędzie się 22 czerwca 2022 roku o godzinie 18:00 w Sektorze Sztuki OKN (os. Górali 5). Wystawa będzie dostępna do 27 lipca 2022 roku.
Fragment czarnobiałego obrazu. Abstrakcyjne kształty. Kolorowa ramka dookoła. Konsonanses.

Wernisaż wystawy Consonances – Współbrzmienia Marka Batorskiego i Marcusa Browna

Wystawa „Consonances” – Współbrzmienia to prezentacja twórczości malarskiej dwóch muzyków i malarzy jednocześnie: Marka Batorskiego, krakowskiego saksofonisty, malarza, grafika i profesora wydziału sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Marcusa Browna, nowoorleańskiego muzyka, rzeźbiarza, eksperymentatora, wynalazcy i pedagoga. Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 3 czerwca 2022 r. o godz. 19:00. Więcej informacji w rozwinięciu.
Wizerunek siedmiu kobiet w czarnobiałych kolorach i sepii. 4 na górze, 3 na dole odwróce do góry nogami. W tle abstrakcyjne kształty i linie w kolorach różowym i niebieskim na szarym tle.

Wystawa „Czeskie bohaterki”

Wystawa „Czeski bohaterki” to sylwetki wielkich kobiet czeskich od czasów średniowiecznych po współczesność, które istotnie wpłynęły na rozwój wielu sektorów życia naszego południowego sąsiada. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza część znajduje się w Sektorze Sztuki, OKN, os. Górali 5, a część druga w Klubie Kuźnia, os. Złotego Wieku 14. Wystawa dostępna od 23 maja do 20 czerwca 2022 r. Więcej informacji w rozwinięciu.
U dołu rysowane kwiaty w kolorach niebieskim i złotym na czarnym tle. Przedwiośnie.

Otwarcie wystawy „Przedwiośnie”

Zapraszamy na zbiorową wystawę „Przedwiośnie” autorstwa studentów i studentek I roku Sztuki i Edukacji, oraz I roku Malarstwa Wydziału Sztuki UP w Krakowie. Otwarcie wystawy odbędzie się 19 maja 2022 roku o godzinie 18:00. Więcej informacji w rozwinięciu.
Białe tło grafiki z liniami prostopadłymi w kolorach złotym, czerwonym i niebieskim. Bez różnicy płci.

Bez różnicy płci. Historia walki o prawa wyborcze kobiet

„Skoro kobieta może zgodnie z prawem zawisnąć na szubienicy, winna również mieć prawo stanąć na mównicy” – powiedziała niegdyś Olimpia de Gouges, francuska abolicjonista, niezależna myślicielka i prekursorka feminizmu, ścięta w 1793 roku za przygotowanie w czasie Rewolucji Francuskiej Deklaracji praw kobiety i obywatelki. Zapraszamy do poznania trzech wyjątkowych historii o walce kobiet i ich prawa. Wystawa dostępna będzie w dniach od 20 kwietnia do 20 maja 2022 r. Więcej informacji w rozwinięciu.
W tle grafiki łąka z wyschniętą trawą. Szare niebo. Tylko wiatr, wystawa fotografii Krzysztofa Ridana.

Otwarcie wystawy fotografii Krzysztofa Ridana „Tylko wiatr”

Zapraszamy do Sektora Sztuki OKN od 9 do 19 kwietnia 2022 r., gdzie można obejrzeć wystawę zdjęć autorstwa Krzysztofa Ridana, zrobionych w Kazachstanie podczas zdjęć do filmu „Tylko wiatr” w reż. Zofii Kowalewskiej. Szczegółowe informacje w rozwinięciu.
Fragment obrazu. Postać z głową jako połową twarzy z pędzlem w ręku. W tle księżyc, ciemnoniebieskie niebo oraz przekrzywiony budynek. Maria Leśniak, kiedy światło budzi kolory. wystawa.

Wernisaż wystawy Marii Leśniak „…kiedy światło budzi kolory”

Maria Leśniak z domu Malik jest malarką, poetką, muzykiem. Zapraszamy na wernisaż wystawy pt. "kiedy światło budzi kolory" 5 kwietnia 2022 r. godz. 17:00. Więcej informacji w rozwinięciu.
brązowo-szary obrazek, na pierwszym planie Wawel, w tle fabryka

Program na marzec

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem wydarzeń w marcu!
Fragmenty kolorowych szkiców kwiatów i ryby. Krajobrazy duszy - wystawa.

Wernisaż wystawy Katarzyny Żabczak i Aleksandry Kalety „Krajobraz Duszy”

Zapraszamy na wernisaż wystawy Katarzyny Żabczak i Aleksandry Kalety pt. „Krajobraz Duszy” 4 marca 2022 r. o godz. 18:00. Szczegóły znajdziecie w rozwinięciu.
Logotyp Galerii Huta Sztuki.

Wernisaż wystawy Grzegorza Kępisty – „Porządek w chaosie”

Grzegorz Kępisty to nowohucki twórca grafiki abstrakcyjnej inspirowanej naturą i prawami fizyki, a także doktor energetyki jądrowej. Zapraszamy na wernisaż wystawy artysty pt. "Porządek w chaosie" - 4 lutego 2022 r. o godz. 18:00 w Sektorze Sztuki.
Grafika promująca wystawę Teresy Smolarczyk pod tytułem "W poszukiwaniu światła". Abstrakcyjne tło w kolorach niebieskim, żółtym i elementami koloru czerwonego. W centrum złoty prostokąt z imieniem i nazwiskiem autorki oraz tytułem wystawy.

W poszukiwaniu światła – wystawa Teresy Smolarczyk

8 października – 26 października 2021

Wystawa autorstwa Teresy Smolarczyk – krakowskiej artystki, która czerpie inspiracje z natury. Ukazuje ją w swoim abstrakcyjnym, organicznym malarstwie i wypełnia światłem.
Pomarańczowe tło grafiki z elementami szkiców grzybów oraz rzeźb. W środku nazwa wystawy w białym prostokącie.

Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich – wystawa fotografii i grafiki

27 lipca – 18 sierpnia 2021 r.

Wystawa obejmuje fotografie Krzysztofa Piły, Magdaleny Lis, grafiki Joanny Styrylskiej-Gałażyn oraz projekt graficzny przygotowany przez Delikatesy Projektowe. Odwołuje się do zrealizowanego w 2018 roku wydarzenia objętego patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego, zrealizowanego w ramach projektu Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich.

Sara Kalina Czechowska – wystawa malarstwa

24 czerwca -18 lipca 2021 r.

Sara Kalina Czechowska – studentka malarstwa na ASP Kraków. W 2018 roku została stypendystką brytyjskiej fundacji muzycznej Bert Jansch Foundation. Stypendium umożliwiło jej nagranie materiału, który pojawił się na jej pierwszym albumie „Gestures”. W 2020 roku otrzymała stypendium ZAiKS Fundusz Popierania Twórczości.

Mój Superbohater – wystawa prac plastycznych

1-22 czerwca 2021 r.

Na ekspozycji znajdują się prace młodych artystów niepełnosprawnych oraz profesjonalistów, którzy zgodzili się przedstawić superbohaterów z dziecięcych obrazów za pomocą grafiki cyfrowej.

Wystawa odbywa się z okazji Dnia Dziecka w Norwidzie i w ramach Festiwalu Filmowego Osób Niepełnosprawnych FilmON.

Duchy przeszłości – wystawa malarstwa Jakuba Dobosza i Jakuba Cieślaka

25 marca - 18 kwietnia 2021 r.

Wystawa „Duchy Przeszłości” porusza temat otaczającej nas rzeczywistości, pełnej niesprawiedliwości, agresji i przemocy. Przywołuje aspekty niechlubnej przeszłości, o której chcielibyśmy zapomnieć, a która wciąż wkrada się w naszą codzienność.

Autorami wystawy są Jakub Dobosz i Jakub Cieślak - studenci II roku Sztuki i Edukacji na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie z pracowni prof. Romualda Oramusa oraz członkowie Koła Naukowego, którego opiekunem jest dr hab. Marek Batorski.

KrajObrazy – wystawa fotografii autorstwa Beaty Sulikowskiej i Stacha Gacka

23 października 2020 r. - 28 lutego 2021 r.

Beata Sulikowska i Stanisław Gacek to tandem fotograficzny, który na wystawie pt. "KrajObrazy" zaprezentował zdjęcia Nowej Huty. Członkowie Krakowskiego Klubu Fotograficznego pokazali nam zieloną, tajemniczą, industrialną i różnorodną Nową Hutę. Przyglądając się jej z dystansu, pozwolili spojrzeć na naszą dzielnicę z zupełnie odmiennej, nowej perspektywy.

Pod spodem – wystawa fotografii Kazimierza Kubraka i Krzysztofa Ridana

20 września – 20 października 2020 r.

Wystawa autorstwa Krzysztofa Ridana i Kazimierza Kubraka prezentująca fotografie, które powstały podczas ich wspólnych wędrówek po Krakowie, po jego schronach i fortach. Artyści odkrywają przed nami nieznany świat industrialnych podziemi. Zapuszczają się w zapomniane tunele i wpuszczając do nich światło, wydobywają ich ukryte piękno.

Kolaże filmowe – oscarowa historia kina

11 sierpnia - 15 września 2020 r.

Wystawa kadrów i fotosów zaczerpniętych z filmów nagrodzonych Oscarami od lat 50. Na cyfrowych kolażach autorstwa Katarzyny Zakrzewskiej można było zobaczyć osiem oscarowych tytułów. Wystawa skierowana była do wszystkich kinomaniaków oraz tych, którzy pragnęli zapoznać się z wielkimi produkcjami filmowymi, nagrodzonymi statuetką Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

„Natura – dwa spojrzenia” – wystawa Urszuli Tatrzańskiej i Katarzyny Miśkiewicz

28 lutego – 23 marca 2020 r.

Katarzyna Miśkiewicz – maluje z pasji, uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek oraz tworzy ulotne dzieła z tkaniny. Współpracuje z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych Stańczyk. Bierze czynnie udział w wielu akcjach organizowanych przez Fundację tj. plenery, konkursy, wystawy.

Urszula Tatrzańska – uprawia rysunek, malarstwo olejne, akrylowe, akwarela, collage. Realizuje również małe formy scenograficzne i ilustracje do książek. Poza tworzeniem zajmuje się także terapią poprzez sztukę. Jest autorką wielu programów plastycznych dla osób niepełnosprawnych oraz dwóch publikacji na temat terapii poprzez sztukę.

„Krainą węgla” – wystawa fotografii Jakuba Bartoški i Jiří Benáka

31 stycznia – 26 lutego 2020 r.

Wystawa fotografii Jiří Benáka i Jakuba Bartoška, laureatów nagród Czech Press Photo i Cena Leica Gallery Prague. "20 lat na północy Czech nauczyło nas, że węgiel może brać i dawać szczęście. Los ludzi i oblicze krajobrazu będą nadal naznaczone przez biznes, który powoli znika. Być może ze względu na dynamikę zmian region węgla jest dla nas tak fascynujący." - Jiří Benák i Jakub Bartoška.

„Ikony” – wystawa Ireny Szwałko

9-28 stycznia 2020 r.

Irena Szwałko (ur. w 1934 r. w Katowicach) - ukończyła Liceum Plastyczne pod kierunkiem prof. Adama Hoffmana. Studiowała na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie naukę rysunku prowadził m. in. prof. Krystyna Wróblewska i prof. Ludomir Śledziński. Dyplom mgr inż. architektury obroniła w 1962 r. W roku 1997 ze względów zdrowotnych zakończyła pracę zawodową, a czas wolny poświęciła na swoje ulubione akwarele. Od 2011 r. pisze ikony, jej fascynacja tym gatunkiem sztuki skupia się na malowaniu wizerunków Madonn. Często wystawia swoje prace z grupa twórczą MIKROFONY. W swoim dorobku ma cztery wystawy indywidualne, m. in. w 2009 roku w Galerii Stańczyk w Krakowie. Bierze również udział w wystawach zbiorowych Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych grupy twórczej „W wolnej chwili”.

„Polskie uzdrowiska” – wystawa Janusza Janasa

29 listopada – 31 grudnia 2019 r.

Janusz Janas to krakowianin, akwarelista, ilustrator, a także zapalony turysta, żeglarz i organizator rajdów. Maluje głównie farbami wodnymi pejzaże i starą, zabytkową architekturę. Z wielką pasją, a co najważniejsze z wielkim wyczuciem formy i znajomości warsztatu. Jego pejzaż jest czysty, bezludny, jakby artysta bał się, że człowiek może to piękno zaburzyć. Ulubione miejsca to Mazury, Suwalszczyzna, Beskidy, Bieszczady i oczywiście - Kraków. Na wystawie w Sektorze Sztuki zaprezentował ponad 20 akwarel przedstawiających polskie uzdrowiska i okolice.

„Fantastyki” – wystawa Tomasza Obajtka

18 października -14 listopada 2019 r.

Tomasz Obajtek (ur. w 1989 r.) – ukończył studia magisterskie na kierunku Art&Design na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W swojej twórczości sięga po różne techniki warsztatowe, takie jak malarstwo, rysunek czy grafika, które łączy artystycznie ze swoją działalnością poetycką. Stara się oddać osobisty stosunek do otaczającego świata, komentując go i wyrażając jednocześnie tęsknotę za metafizyką. Inspiruje się fantastyką, która jest przewodnią metaforą w jego sztuce. Cechuje go dynamika zmian w stylu tworzenia. Na wystawie zaprezentował swoje prace plastyczne oraz poezję.

„Norweski sen” – wystawa fotografii Klaudii Kot

3 października - 20 listopada 2019 r.

Klaudia Kot - absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie. Obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - kierunek Intermedia. Swoje prace prezentowała w Polsce, Islandii oraz Norwegii. Współpracowała m.in. z marką odzieżową Dale of Norway, portalem informacyjnym o Krakowie LoveKraków.pl, Krakowskim Biurem Festiwalowym, Stowarzyszeniem Barwy Kultury oraz Szlachetną Paczką. Pracowała jako instruktor fotografii na Campach firmy Chris. Prowadziła warsztaty dla młodzieży i kursy fotografii ogólnej dla dorosłych w Krakowie, współpracując z Wielkopolską Szkołą Fotografii. Jest autorką bloga fotograficznego (www.kotklaudia.blogspot.com), którego prowadziła mieszkając na Islandii, członkiem tamtejszego Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (www.Pozytywni.is) oraz Projektu Polska. Jej fotoreportaże z Islandii znalazły się na stronie internetowej Fabryki Podróżnika.

„Czerń i biel” – wystawa Marzeny Sikorskiej

27 września – 16 października 2019 r.

Marzena Sikorska - studentka grafiki reklamowej i edytorskiej na Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła w autorskiej pracowni rysunku i malarstwa (5th floor studio) Joanny Styrylskiej-Gałażyn. Inspiruje się fotografią analogową oraz współczesną architekturą, która była dla niej silnym impulsem i drogowskazem by odnaleźć własny sposób tworzenia. W swoich czarno-białych pracach stara się pokazać cały swój charakter i sposób w jaki postrzega świat. Jest fanką minimalizmu co również przekłada się na jej styl. Technika której używa to tusz i markery.

„Oblicza miasta. Tkanina artystyczna” – wystawa Jadwigi Styrna-Nawrockiej

6 – 25 września 2019 r.

Jadwiga Styrna-Nawrocka - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziałach: tkaniny artystycznej (w 1956 r.), malarstwa (w 1960 r.) oraz konserwacji dzieł sztuki (w 1974 r.) Pracowała w Pracowni Konserwacji Zabytków w Krakowie i pracowni Ikon w Fundacji św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej w Krakowie. Od wielu lat oprócz konserwacji zabytków realizuje równocześnie swoje twórcze pasje w innych dziedzinach sztuki. W latach 1997-2013 zainspirowana ikoną wykonała tkaniny o tematyce maryjnej techniką haftu i aplikacji.

Wystawa „Rytm – Struktura – Barwa”

16 czerwca – 20 lipca 2018 r.