fbpx

„Polskie uzdrowiska” – wystawa Janusza Janasa


29 listopada – 31 grudnia 2019 r.
Sektor Sztuki OKN, os. Górali 5

Janusz Janas (ur. w 1947 roku) – krakowianin, akwarelista, ilustrator, a także zapalony turysta, żeglarz i organizator rajdów. Maluje głównie farbami wodnymi pejzaże i starą, zabytkową architekturę. Z wielką pasją, a co najważniejsze z wielkim wyczuciem formy i znajomości warsztatu. Jego pejzaż jest czysty, bezludny, jakby artysta bał się, że człowiek może to piękno zaburzyć. Ulubione miejsca to Mazury, Suwalszczyzna, Beskidy, Bieszczady i oczywiście – Kraków.

Debiutował na wystawie zbiorowej „Znaki wyobraźni” w Grybowie w 1977 roku, natomiast pierwszą wystawę indywidualną zaprezentował w Piwnicy Brzeskiej, gdzie przez kilka lat miał ekspozycje stałą. Wystawia w wielu galeriach, klubach, ośrodkach kultury. W latach 2002-2005 artysta miał stałą ekspozycję swoich prac w Polish American Art. Gallery w Nowym Jorku. Cykl jego obrazów pt. „Polska w akwareli” ozdobił kalendarz na rok 2005 dla Polonii amerykańskiej, a na rok 2007 dla Symposium Cracoviense.

Janusz Janas jest także ilustratorem kilkudziesięciu tomików poetyckich, m.in. J. Piątkowskiego i A. Staniszewskiego oraz do miesięcznika „Kraków”. Jest członkiem grupy twórczej Natura funkcjonującej przy Ośrodku Kultury im C. K. Norwida. Działa także w Małopolskim Stowarzyszeniu Twórców Kultury.

Na wystawie w Sektorze Sztuki OKN zaprezentował ponad 20 akwarel przedstawiających polskie uzdrowiska i okolice.

Wernisaż wystawy odbył się 29 listopada 2019 r., godz. 17.00.

Fotorelacja:

Sektor Sztuki

Komentarze są wyłączone.