fbpx

NKF nr 531 – II 2018

TOŻSAMOŚĆ WILA
W Teatrze Ludowym Gabriela Muskała wyreżyserowała spektakl "Tożsamość Wila". Jej bohater któregoś dnia niespodziewanie budzi się w środku Nowej Huty, nie wiedząc kim jest i skąd się wziął. Czuje że jakoś jest z tym miejscem związany. W trochę szalonej i częściowo improwizowanej formie widzowie spotykają miejsca, budynki i ludzi związanych z tym miejscem. A imię bohatera to oczywiście skrót od Włodzimierza Ilicza Lenina. O spektaklu opowiadają reżyserka Gabriela Muskała oraz aktorzy: Tadeusz Łomnicki, Beata Schimscheiner, Katarzyna Tlałka i Małgorzata Kochan.

NAJSTARSZE KAPLICZKI
Antoni Łapajerski prezentuje dwie spośród najstarszych kapliczek na terenie Nowej Huty. Pierwsza z nich poświęcona jest św. Stanisławowi Kostce i stoi w Wadowie. Ufundowana została w 1780 r. przez Stanisława Kostkę-Gostkiewicza, ówczesnego właściciela wsi Wadów. Aż do konserwacji w 2004r. uważano, że figura przedstawia św. Antoniego.
Druga kapliczka stoi w Mogile i poświęcona jest św. Janowi Nepomucenowi . Została ufundowana w 1935r. przez mieszkańca Łęgu w podzięce za ocalenie z powodzi. W trakcie konserwacji odkryto, że sama figura świętego pochodzi z 1823r.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.